درختان میوه

آدنیوم

آدنیوم، ساکولنتی با رشد بوته ای بومی عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقا می باشد که امروزه در اکثر نقاط دنیا یافت می شود. در این کشورها آدنیوم را به عنوان بونسای در ظرف های مخصوص پرورش می دهند.

رز صحرایی ( معروف به آدنیوم ) به خاطر رنگ زیبای شاخه هایش طرفداران بسیار زیادی دارد. کسانی که تا به حال آدنیوم را از نزدیک ندیده اند به هیچ عنوان نمیتوان تصور کنند که درختچه ای با گلهای قرمز، صورتی و سفید تا چه حد میتواند سایه زیبایی ایجاد کند.

 

 

5 دلیل برای خاص بودن و جذابیت بالای بونسای آدنیوم


بونسای آدنیوم گل قرمز با ساقه متورم از پر فروش ترین گیاهان دنیا به شمار می رود.
رز صحرایی که قابلیت بالایی در شکل پذیری بوسیله هرس دارد، بسیار سمی می باشد که باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. هرس آدنیوم اواخر فصل زمستان انجام می گیرد.

سربرداری انتهای شاخه‌ اواخرپاییز منجر به افزایش گلدهی در سال آینده و تحریک رشد ساقه های جدید می شود. بخاطر سمی بودن شیره گیاه موقع هرس حتما از دستکش استفاده شود.
آدنیوم در طبیعت به ارتفاع 4 و نیم متر هم می رسد. بنابراین با توجه به رشد بالای این گیاه در سال دوبار اقدام به تعویض گلدان کنید تا گیاه در گلدان های بزرگتر به رشد طبیعی خود ادامه دهد.
برای فرم دهی گیاه شما باید در فصل بهار تا اواخر تابستان اقدام به هرس سبز کنید.
برای داشتن آدنیوم با کیفیت بالا شما می توانید اقدام به کاشت بذر آن در گلدان کنید. وقتی گیاه به بلوغ برسید غلاف های بذری آن را جدا کنید. بعد از دو هفته غلاف بذر آدنیوم خشک می شود. در این مرحله غلاف را بشکافید و بذرها را در گلدان بکارید.

 

 

5 نکته برای تکثیر آدنیوم از طریق بذر و قلمه


اولین مرحله داشتن قیچی تیز و ضدعفونی شده با الکل یا وایتکس می باشد. داشتن قیچی استریل به عدم شیوع بیماری در قلمه ها کمک شایانی می کند. کاتر تیز باعث برش صاف آوندها و افزایش ریشه زایی می شود.
قلمه ها را به صورت اریب در بستر کوکوپیت و پرلیت و کمی پیت موس و ماسه بکارید.
بعد از کاشت بذر گلدان را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بستر مناسب برای کاشت بذر همان خاک کاکتوس شامل 70درصد ماسه دوباره شسته شده و 30درصد پیت موس، کوکوپیت و پرلیت درشت می باشد.عمق کاشت بذرهای آدنیوم 2 و نیم سانتی متر باید باشد. بعد از کاشت، خاک اطراف را کمی فشار دهید تا هوا کمتر نفوذ کند.
در مرحله آخر شما باید با اسپری خاک را کاملا خیس کنید. تا زمان جوانه زنی بذر، خاک باید مرطوب نگه داشته شود. خاک کاکتوس تا زمان بزرگ شدن گل آدنیوم می تواند بستر مورد استفاده این گیاه باشد.

 

 

5 نکته اساسی در نگهداری گل آدنیوم


آدنیوم به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. در صورت قرار گرفتن آدنیوم در سایه شاهد حالات رنگ پریدگی و کاهش کیفیت گلدهی خواهید بود. برخی از گونه های آدنیوم طاقت محیط سایه-آفتاب را دارند. آبیاری آدنیوم در روزهای گرم تابستان به صورت روزانه باشد. در فاصله دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.


دمای بیش از 32 درجه سانتی گراد منجر به نابودی این گل زیبا می شود. بونسای آدنیوم رطوبت بالا را می پسندد به همین خاطر بهترین مکان برای نگهداری آدنیوم گلخانه های خانگی می باشد. در صورت وجود رطوبت بالای 70 درصد، رشد گیاه بیشتر و شادابی آن بهبود می یابد. دمای منفی در زمستان باعث مرگ گیاه می شود.


در مناطق شمال کشور شما می توانید آدنیوم را در زمین مرتفع یا سراشیبی بکارید. کاشت آدنیوم در فضای باز به شرط زهکش مناسب میسر می باشد.
بهترین گلدان برای آدنیوم ظروف سفالی بدون لعاب به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای می باشد. هنگام کاشت در گلدان ته آن را پوکه معدنی بریزید. گلدان سفالی بدون لعاب باعث می شود تا آب اضافی از بدنه ظرف خارج شود و به زهکشی بهتر کمک می کند.
در دوران خفتگی آدنیوم که معمولا در زمستان اتفاق می افتد، گیاه را به جایی گرم و پر نور منتقل کنید. آبیاری در این دوران ماهی یکبار صورت می گیرد.

 

 

5 عارضه فیزیولوژیک و بیماری شایع در آدنیوم


کنه تار عنکبوتی که روی شاخه ها مشاهده می شود. این آفت به صورت فرش کل گیاه را می پوشاند. تهویه مناسب و قرار داشتن گیاه در معرض جریان هوای آزاد کمک شایانی به پیشگیری از این آفت می کند.


توقف رشدی که در اثر حمله آفات مکنده و ترشح شیره ی گیاه بوجود می آید. در صورت وجود این بیماری سطح گیاه را با فشار زیاد جریان آب بشورید.


پوسیدگی ساقه که به کرارت مشاهده می شود. این بیماری در روزهای سرد بیشتر دیده می شود. در این بیماری لایه های داخلی ساقه و آوندها از بین می روند.


ریختن برگ گیاه در زمستان که به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد رخ می دهد.
لکه برگی، سفیدک و پوسیدگی های قارچی از دیگرآفات آدنیوم می باشد که برای مقابله با آن قارچ کش بنومیل توصیه می شود. ضمنا برای پیشگیری از بیماری های قارچی زهکش گلدان را هر ماه چک کنید.

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *