درختان میوه

آکوبا

نام انگلیسی : AUCUBA JAPONICA
خانواده : GARRYACEAE – گاریاسه
بومی : Garryaceae
گیاهی همیشه سبز که در فضای آزاد به عنوان گیاه بوته­ای و در گلدان می­توان به عنوان گیاه آپارتمانی از آن نگهداری نمود. این گیاه بومی ژاپن، چین و تایوان است که در دشتها، جنگلها، کوهها و مناطق مرطوب مانند کنار رودخانه ها و در نور کم حتی در سایه رشد میکند.

به دلایلی از قبیل زیبایی، همیشه سبز بودن، مقاومت به نور کم، سازگاری به انواع آب و هوا، مقاومت در برابر سرما و نیز شوری خاک محبوبیت خاصی دارد و در بیشتر نقاط جهان به چشم می­خورد. این گیاه دارای دو پایه نر و ماده است که از هم جدا هستند و برای تولید گل باید این دو در کنار هم قرار گیرند. دارای گلهایی به رنگ ارغوانی بوده و میوه ­هایی شبیه تمشک دارد که در فصل پاییز رشد می­کند.

توجه کنید که قسمت های مختلف این گیاه سمی بوده و خوردن آن باعث مسمومیت خواهد شد.
تمام اقسام شمشاد ژاپني Aucuba japonica چون كمي لطيف هستند در سرماهاي سخت كه درجه حرارت ۱۸ تا ۲۰ درجه زير صفر باشد دوام نياورده قسمت هوایي آن ميخشكد ، در اين موقع بايد آنها را از سطح خاك كف بُر كرد تا بهار جوانه هاي جديد و قوي تري از ريشه برويد.

 • برخی از مهمترین گونه های درختچه ی آکوبا :
  Crassifolia
  Crotonifolia
  Nana
  Longifolia
  توجه داشته باشید که رشد و پرورش این گیاه در مناطق گرمسیری مانند جنوب کشور به هیچ عنوان مناسب نیست و باعث از بین رفتن گیاه می شود .

 

 

 

 

شرایط نگهداری گیاه آکوبا 


آبیاری گیاه آکوبا 

درختچه ی آکوبا در برابر کم آبی جز مقاومترین گیاهان می باشد همچنین از آبیاری زیاد هم لذت نمی برد میزان آب مورد نیاز ان باید همیشه به اندازه باشد . برگ های این گیاه بسیار براق و چرمی مانند هستند که آب به سختی از آن تبخیر می شود به همین دلیل در برابر کم آبی بسیار مقاوم می باشد .

 

خاک مناسب برای گیاه آکوبا 

در یک خاک غنی با زهکش مناسب رشد بسیار خوبی خواهد داشت. بهترین بستر برای آکوبا یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه پیت ماس و یا خاک برگ و یک دوم پیمانه ماسه ی شکسته ترکیب شده باشد. می­توانید طبق دستور مقداری کود شیمیایی به آن اضافه نمایید.

 

نور مناسب گیاه آکوبا 

این گیاه علاقه ی زیادی به نور آفتاب ندارد و زیرا نور آفتاب باعث سوختگی برگ های زیبای ان ها می شود . بهترن مکان برای کاشت درختچه ی آکوبا در محیط بیرون در نقطه ای سایه و کور زیر شاخ و بگ درختان می باشد .

 

دمای مورد نیاز گیاه آکوبا 

گیاه آکوبا یک گیاه همیشه سبز می باشد که در برابر سرما بسیار مقاوم است و تا دمای منفی شانزده درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند و دچار یخ زدگی نمی شود اما اگر در فصل سرما دما بیش از حد مجاز سرد شد برای نگهداری بهتر از این گیاه سعی کنید با پلاستیک به خوبی آن را بپوشانید تا دچار سرما زدگی نشود .

 

زمان تعویض گلدان آکوبا

اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهار زمان مناسبی برای این کار است. بیرون زدن ریشه از ته گلدان نشانه­ای برای زمان مناسب تعویض گلدان آکوبا می­باشد.

 

زمان مناسب و نحوه هرس گیاه آکوبا 

اوایل بهار زمان مناسبی برای هرس آکوبا است. می­توان با سرزنی ساقه ­ها، گیاه را فرم داد و رشد شاخه ­ها را تحریک نمود.

 

 

 

روش­های تکثیر گیاه آکوبا 

بهترین روش تکثیر شمشاد ژاپنی قلمه زدن آن است. به این ترتیب که قلمه­های ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از انتهای شاخه­های جوان در فصل بهار یا تابستان تهیه کرده و آن­ها را در بستری از خاک سبک و مناسب قرار می­دهیم تا زمانی که ریشه ­زایی کند.

این گیاه از طریق بذر نیز قادر به تکثیر شدن است. به این صورت که یک روز کامل بذر را در آب قرار دهید ، سپس در خاک سبک و مرطوب و در محیطی روشن، اما دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 

تغذیه گیاه آکوبا

یکی از ویژگی های جالبی که این درختچه دارد این است ک در بدترین خاک ممکن از لحاظ تغذیه هم سالم باقی می ماند اما رشد قابل توجهی ندارد اگر می خواهید این گیاه به خوبی رشد کند در فصل زمستان کود مناسب را به آن برسانید تا مواد مغذی لازم تا فصل بهار جذب آن شود و شروع به رشد کند .

 

خاک مناسب گیاه آکوبا :

pH مناسب خاک برای این گیاه تقریبا خنثی یا به میزان بسیار اندک اسیدی بسیار لذت بخش می باشد همچنین خاک این گیا باید بسیار سبک باشد اگرچه در برابر خاک های سنگین هم بسیار مقاوم است ولی برای رشد بهتر باید برای ان از خاک سبک استفاده نمایید .

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *