درختان میوه

توت موزی

نام : نهال توت موزی
منشا:چین
پایه: بذری و پیوندی
زمان رسیدن میوه : تیرماه
مشخصات ظاهری: سفید – داراز و شیرینندی یک س!گیاه شاه توت
تیره توت: Moraceae 
نام لاتین: Moras nigra L
نام انگلیسی: Black mulberry – Persian mulberry
نام فارسی: توت سیاه – درخت شاه توت
نام عربی: توث شانی – توث اسود

 

 

 

خرید نهال توت موزی

نهال توت موزی رقم بسیار تجاری . قابل کشت در اکثر مناطق ایران. بسیار شیرین و خاص ،کمیاب ، دارای طعم خاص. این رقم نهال کشت شده یکی از محبوب ترین و بسیار خاص ترین گونه های پرورش توت است.

این نهال توت یکی از گونه های کمیاب است که مورد توجه باغبانان قرار گرفته است. مهمترین ویژگی توت موزی اندازه آن تا 20 سانتی متر است. این نوع توت هم رنگ قرمز و هم سفید دارد و طعم آن بسیار شیرین و دلنشین است.

توت موزی رقمی از توت سفید است با این تفاوت که اندازه این رقم نسبت به توت رسمی چهار تا پنج برابر است بگونه ایی که در موقع برداشت اندازه محصول به حدود ۱۵ سانتی متر میرسد.

توت موزی از گونه توت کمیاب ایران میباشد که به دلیل شکل ظاهری آن شبیه موز بوده و به توت موزی مشهور است
نهال توت موزی سفید رقمی مناسب جهت احداث باغات جهت تولید بهینه ی محصول تجاری در دنیا محسوب می گردد.

 

 

تاریخچه نهال توت موزی سفید

تاریخ ورود توت سفید به ایران به نظر می رسد در دوران هخامنشیان و در زمان جمشید بوده است. اصولاً درخت توت در هیچ یک از نقاط ایران به صورت بومی وجود نداشته است و تنها منطقه ای که در حال حاضر توت به طور نیمه طبیعی انتشار پیدا می کند، جنگل های خزر می باشد.

انواع توت های سفید ایران گروه بندی نشده اند و همه به نام توت خوانده می شوند. از لحاظ فرم و شکل ظاهری می توان آنها را به میوه های کوتاه قد و بلند قد تقسیم کرد
توت موزی ابتدا از شرق آسیا و کشور چین نشأت پیدا کرد و به صورت طبیعی یا با پیوند به سایر ارقام نهال توت، به سایر کشورهای جهان از جمله کشور ایران راه یافته است.
منشأ توت سفید از چین بوده ولی امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مانند تایلند، هند، ترکیه، ارمنستان، سوریه، ایران و تمام کشورهای دورتادور دریای مدیترانه وجود دارد. در ایران توانسته چه در نواحی مرطوب و پر آب شمال ایران یعنی گیلان و مازندران و چه در نقاط خشک و کم آب مانند خراسان و آذربایجان سازگار گردد.

 

 

ویژگی های نهال توت موزی سفید

نهال توت موزی سفید دارای ویژه گی های منحصر بفردی میباشد که در دهه هفتاد در موسسه تحقیقات و اصلاح بذر و نهال با همکاری جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی مورد بررسی قرار گرفت و به بازار نهال ایران معرفی و از آن پس از طریق شبکه سراسری تهیه و توزیع نهال شناسنامه دار و نهالستان …..اسم نهالستان…… عرضه و توزیع گردیده است.

ویژگی های توت موزی

دیرگل بودن درخت توت موزی سفید و مقاومت مناسب نسبت به سرمای بهاره {توت موزی سفید}
زود بازده بودن نهال توت موزی سفید (باردهی از سال اول) {نهال توت موزی سفید}
پایه کوتاه بودن توت موزی سفید پیوندی سفید {درخت توت موزی سفید}
مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماریها دارد{ نهال توت موزی سفید}
باردهی جانبی {توت موزی سفید{
برداشت آسان محصول توت موزی سفید {توت موزی سفید}
یک دست بودن محصول توت موزی سفید {نهال توت موزی سفید}

 

 

علت تمایل به خرید نهال توت موزی سفید

درخت توت موزی از پربازده‌ترین ارقام درخت توت به شمار می‌رود. عملکرد سالانه این درخت در هر هکتار به 1.5 الی 2 تن می‌رسد که میزان بسیار خوبی جهت برداشت از درختان توت می‌باشد. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هر اصله نهال توت در سال‌های اولیه کاشت باردهی حدود 18 کیلوگرمی دارد که نشان از بازده بالای درخت توت موزی می‌باشد.

بیشتر بخوانید:شرایط نگهداری از گل ساناز

 

 

نکاتی مهم برای خرید نهال توت موزی سفید

انتخاب نهال مناسب در زمان کاشت و ایجاد باغات جدید بسیار مهم می‌باشد.
اولین نکته‌ای که باید در انتخاب نهال به آن توجه کرد حجم و شکل ریشه نهال است، هرچقدر حجم ریشه و مخصوصا ریشه‌چه ها بیشتر باشد نهال قوی‌تر می‌باشد.
دومین نکته‌ی قطر تنه اصلی یا ساقه می‌باشد، هر چقدر قطر تنه بیشتر باشد سرعت آداپتاسیون و سرعت انتقال مواد از ریشه به برگ‌ها بهتر و بیشتر خواهد بود. نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد در زمان خرید نهال، از نهالستان شناسنامه‌دار تهیه کنید.

 

 

نحوه تکثیر توت موزی سفید

بذر

بذرها را در بهار یا پائیز می کارند مدت لازم برای جوانه زدن بذرهای کاشته شده در گرمای 20 درجه سانتی گراد بین 15 تا 20 روز است. بشرط آنکه در این مدت بستر آن مرطوب نگهداشته شود قبل از کاشت باید به زمین کودهای لازم را داد. پس از جوانه زدن بسترها به یک الی دو هفته سایه بان نیاز دارند.

قلمه زدن

1.قلمه زدن چوبی 2. قلمه زدن سبز
1.قلمه زدن چوبی :
از سر شاخه های یکساله به قطر تقریبی 1 تا 3 سانتی متر درهنگام خواب زمستانی قلمه گرفته و در سردخانه ها درگرمای 5 درجه نگهداری می کنند تا گرمای خاک در بهار به 14 درجه برسد. آنگاه آنرا در زمین می کارند هر قلمه باید 4 تا 5 جوانه در حال خواب داشته و طول آن به 15 تا 20 سانتی متر برسد.

2.قلمه سبز:
شاخه های درختانی که برای قلمه گیری سبز انتخاب شده اند در زمستان طوری هرس می کنند که برایشان تنها 6 تا 7 جوانه باقی بماند این جوانه ها در بهار آینده تولید برگهایی سبز به طول 30 تا 40 سانتی متر و بیشتر می کنند آنها را به طول 15 تا 20 سانتی متر بریده بجز دو برگ انتهایی بقیه برگها را می چینند و در اردیبهشت یا خرداد روی زمین می کارند.

خوابانیدن:
با شاخه خوابانیدن نیز می‌توان اقدام به تکثیر نمود که در شهریور یا بهار انجام می‌شود.
بهترین زمان کاشت نهال توت موزی سفید
درخت توت را می توان در بهار یا پا ئیز کاشت. درنقاط سرد یا یخبندانهای زمستانی معمولاً آنرا در بهار می کارند تا نهال ها از آسیب سرمای شدید زمستانی در امان باشند.
زمان کاشت در بهار هنگامی است که هنوز جوانه نزده باشند در مناطق معتدل و گرمسیر خطر سرمازدگی ریشه ها در زمستان وجود ندارد و در پائیز میتوان نهال ها را کاشت درایجاد باغ توت باید نوع درخت، نوع و اندازه و طعم میوه، تعداد نهالها در واحد سطح، موقعیت جغرافیایی محل کاشت و نوع خاک و PHآنرا مورد توجه قرار داد.

 

 

 

نحوه کاشت نهال توت موزی سفید

از مهم‌ترین عامل‌های موثر بر رشد و باردهی درخت توت موزی و کیفیت میوه‌های آن، رعایت فاصله کاشت این درخت می‌باشد. به هنگام کاشت درخت توت موزی باید توجه داشت که فاصله مناسب جهت کاشت هر اصله در مناطق با شیب کم 4*4 متر و 5*4 متر است.

رعایت فاصله کاشت مناسب و دقت در کاشت نهال توت، موجب برطرف شدن کامل نیاز آفتابی و عدم تداخل ریشه‌ها در زیر خاک می‌شود که در نهایت رشد و باردهی بسیار خوب درخت توت موزی را در پی خواهد داشت
به هنگام کاشت نهال توت موزی سفید در ازای هر 30 اصله نهال یک اصله رقم گرده افشان جهت باروری و رشد بهتر نهال کاشته شود.
گل دهی درخت توت موزی بسته به نوع آب و هوای ناحیه و قرارگیری در شرایط مطلوب زمان‌های متفاوتی دارد؛ اما این تفاوت زمانی، چندان زیاد نیست و حداکثر اختلاف در حد یک ماه است.

به طور کلی مشاهده می‌شود که درخت توت موزی در اوایل ماه اردیبهشت گلدهی خود را آغاز می‌کند؛ اما در برخی از نواحی به علت شرایط آب و هوایی بهتر، مرحله گلدهی این درخت در اواخر یا اواسط ماه فروردین شروع می‌شود.
بهترین مناطق کشور برای کاشت نهال توت موزی سفید
توت موزی برای نواحی سرد تا نیمه گرمسیری مناسب است و به مناطق با آب و هوای خیلی سرد نیز مقاوم است.
نهال توت موزی از مقاومت سرمایی بالایی برخودار است و همین ویژگی قابلیت کاشت این نهال در اغلب مناطق ایران را فراهم کرده‌ است

 

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *