نهال زینتی

درخت ماگنولیا

نام فارسی : ماگنولیا (مگنولیا) تابستانه

نام انگلیسی : southern magnolia

نام علمی : magnolia grandiflora

خانواده : magnoliaceae

 

معرفی گیاه ماگنولیا سفید:(Magnolia Grandiflora)

-هر برگ دوسال روی درخت می ماند. گلها درشت و به رنگ سفید-شیری معطر به قطر ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر، دارای سه کاسبرگ گلبرگ مانند و ۷-۶ گلبرگ میباشد که بندریج از خرداد ماه تا آخر تابستان ظاهر میشود.میوه ی آن تخم مرغی شکل و کرکداربوده و در فصل پاییز دانه های قرمز رنگ از درون میوه خارج میشوند.حداکثر ارتفاع درخت ۲۴ متر و گستردگی ان به ۱۰ متر میرسد از سن ۱۵ سالگی و گاهی زودتر شروع به گلدهی میکند.

 

ویژگی های درخت ماگنولیا

ریشه های این گیاه ممکن است به پیاده رو نزدیک درختان اسیب برساند.تاج متراکم این گیاه باعث سایه اندازی کامل و در نتیجه از رشد کامل گل ها در داخل تاج و همچنین زیر درخت جلوگیری می کند مگر اینکه مکان کاشت درخت طوری انتخاب شود که در طول روز مقداری نور آفتاب دریافت کند.ماگنولیا از جمله درختانی است که به عنوان گیاه تاکیدی در فضاهای چمن کاری شده استفاده می شود.

 

 

نیاز های درخت ماگنولیا

آبیاری: اگرچه درخت بالغ بیشتر به خشکی مقاوم است ولی در کل این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد و درصورتی که خاک خشک شود برگها سوخته و غنچه ها ریزش یافته و گلدهی کاهش می یابد.

 

دما: گیاهان ماگنولیا اکثر از سرما بیشتر آسیب می بینند تا از گرمای تابستان. بخصوص اینکه اگر در تابستان آبیاری را با دقت و از روی برنامه انجام دهیم تحمل این گیاه در برابر گرمای هوا نیز افزایش می یابد. دمای بین ۹ تا ۲۱ درجه دمای مناسب میباشد.

 

نور: درختان مگنولیا به نوری کامل نیاز دارد یعنی وجود ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب برای رشد و گلدهی آنان لازم است. البته برخی از انواع این گیاه در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه رشد مناسبی دارند. کمبود نور محیط از جمله دلایل عدم گلد هی و یا کاهش گلدهی گیاه، پریدگی رنگ برگها و بلند و باریک شدن ساقه ها می شود.

 

خاک: اغلب انواع این گیاه به خاکی با اسیدیته ۵ الی ۶ و زهکش مناسب و حاوی مواد ارگانیک (همانند خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده گاوی) نیاز دارند. همچنین استفاده از لایه ای از مواد ارگانیک بر روی سطح خاک به رشد ریشه های آنان کمک می کند زیرا اصولا ریشه های این گیاه سطحی است و از وجود چنین موادی در خاک بسیار استفاده می کند.  زمان مناسب کاشت درختان جدید بهتر است که اگر نمونه انتخابی از جمله انواع همیشه سبز است در اواسط بهار و اگر از انواع خزانپذیر است نیز در اواسط بهار و یا در اواخر تابستان-اوایل پاییز نستب به کاشت گیاه اقدام کرد.

هنگام انتقال گیاه از گلدانی که آنرا خریداری کرده ایم به مکان اصلی، ابتدا باید مکان اصلی را آماده کرد. بدین صورت که گودالی ۳-۲ برابر حجم گلدان در خاک حفر کنیم و درون آن خاک برگ و کود بسیار پوسیده گاوی بریزیم. هنگام قرار دادن گیاه در گودال نیز حتما توجه کنیم که گیاه در همان ارتفاعی که در گلدان کاشته شده بود و قرار داشت، درمکان جدید قرار بگیرد و کاشته شود. یعنی عمیق تر کاشته نشود.

 

کوددهی: گیاهان ماگنولیا به خاکی نسبتا اسیدی نیاز دارند و قلیایی بودن خاک موجب عدم رشد و گلدهی مناسب آنان می شود. به همین دلیل کلروز آهن یا زرد شدن برگها ناشی از کمبود آهن از جمله مشکلات رایج این گیاهان است. زیرا قلیایی بودن در ابتدا مانع از مصرف عناصری همانند آهن و همچنین گوگرد می شود و کمبود این دو عنصر از جمله دلایل زرد شدن برگهای این گیاه هستند. به همین دلیل استفاده از کودهای حاوی آهن و فسفر برای این گیاه توصیه می شود.

 

هرس: ماگنولیا نیاز چندانی به هرس ندارد ولیدر صورت لزوم میتوان نسبت به حذف شاخه های نابجا ویا شکسته در تابستان اقدام کرد. 

 

بیماری: این درخت به شته ها و شپشک ها کمی حساسیت نشان می دهد.

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *