درختان میوه

سیب قرمز

در بین نهال‌های سیب، نهال سیب قرمز فرانسوی یکی از انتخاب‌های محبوب باغداران ایرانی است. سیب‌های حاصل از این نهال در مهر ماه میرسد؛ به همین دلیل مقاومت خوبی نسبت به سرما دارد. کیفیت و مزه فوق‌العاده میوه‌های حاصل از درخت سیب قرمز فرانسوی، از دلایل مهم محبوبیت این نهال ها است. خوب است بدانید که سیب‌های حاصل از این نهال، درشت و به رنگ قرمز تیره است. طعم شیرین این سیب ها سبب فروش ساده و بدون دردسر آن شده است. بدون شک سرمایه گذاری بر روی درخت سیب قرمز فرانسوی می‌تواند نتایج خوبی را برای تجارت شما و حتی برای تجارت‌های نوپا رقم بزند.

 

خصوصیات نهال سیب قرمز فرانسوی

درخت سیب قرمز فرانسوی تا قبل از بلوغ و باروری نیاز به هرس دارد؛ اما پس از دوران بلوغ، تنها در شرایطی نظیر بیماری یا شکستگی هرس می‌شود. قبلا اشاره کردیم که این نهال نسبت به سرما و تغییرات آب و هوایی مقاوم است؛ اما جالب است بدانید که مقاومت این درخت نسبت به آفات و بیماری ها نیز بسیار ایده آل است. با مراقبت های مناسب میتوان از تمام بیماری های مربوط به این نهال جلوگیری نمود.

خاک نامناسب و کم‌آبی، از مهمترین عواملی هستند که سلامت این نهال را به خطر می‌اندازند؛ در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. این نهال نیاز به گرده افشان دارد و بهترین خاک برای رشد آن خاک کمی اسیدی و مرطوب است. اگر بخواهیم از نحوه کاشت نهال نیز صحبت کنیم، باید بگوییم که از جمله شرایط کاشت این نهال، ارتفاع بین 60 تا 90 سانتی متر چالگود (چاله‌ای که برای کاشت نهال حفر می‌شود) می‌باشد.

 

مشخصات درخت سیب قرمز فرانسوی

درخت سیب قرمز فرانسوی در اروپا و علی الخصوص در فرانسه بسیار محبوب است. طبق تحقیقات انجام شده سیب‌های این دسته محبوب ترین نوع سیب در فرانسه است. در داخل ایران نیز، این نوع سیب بسیار مورد توجه است؛ گفته شده که حدود 20 درصد از درختان مزارع سیب از این نوع است.

با توجه به مقاومت سرمایی بالای گیاه، محبوبیت این نهال در مناطق سردسیر بسیار زیاد است؛ هر چند این نهال نیازهای سرمایی خاصی دارد که با رعایت آنها می‌توان محصول مطلوبی را عرضه کرد، اما نسبت به گرمای شدید حساس است و کاشت ان در مناطق گرمسیری کشور توصیه نمی‌شود.

کشور سازنده

این نهال میان گل، برخلاف نامش از آمریکا منشا میگیرد که البته گونه‌های جدید آن در فرانسه تولید می‌شوند. به سبب محبوبیت بالای میوه‌های آن در فرانسه، به این نام مشهور شده است.

فاصله کاشت

فاصله مناسب جهت کاشت نهال سیب قرمز فرانسوی، حدود 6*6 یا 6*7 متر است. فاصله میان ردیف‌ها بر حسب نوع پایه می‌تواند متغیر باشد.

مهندسان کشاورزی تاکید زیادی بر رعایت فاصله استاندارد کاشت دارند؛ رعایت حد استاندارد فاصله، برداشت محصول را تسهیل میکند و رسیدن نور کافی به تمام بخش‌های گیاه را تضمین می‌نماید.

شکل میوه

شکل جذاب میوه‌ی این نهال، از عوامل مهم افزایش میزان کشت آن است. پوست میوه به رنگ قرمز تیره است؛ قسمت گوشتی آن نیز کِرِم استخوانی است. ضمن اینکه مزه شیرین این سیب ها بسیار محبوب است، از طرفی انبارداری تاثیری بر روی کیفیت میوه نخواهد داشت. سیب‌ها پس از دوره‌های انبارداری، هنوز هم میوه سفت، لذیذ و آبدار خواهند بود.

حداکثر ارتفاع

سرعت رشد درخت سیب قرمز فرانسوی زیاد است. به همین دلیل ارتفاع طبیعی آن حدود 6 تا 7 متر است. البته ارقام کوتوله و نیمه کوتوله این گونه نیز موجود است که ارتفاع کمتری دارند. برداشت محصول از ارقام قد کوتاه‌تر، آسان‌تر است.

نیاز سرمایی

نهال سیب قرمز فرانسوی در مناطق سرد و معتدل رشد سریعی دارد. این درختان به میزان 700 تا 800 ساعت دمای بین 0 تا 7 درجه سانتی‌گراد نیاز دارند تا از خواب زمستانه بیدار شوند. لازم به ذکر است که تابستان خشک و خنک برای این نوع نهال سیب مناسب است.

عمر اقتصادی نهال سیب قرمز فرانسوی

این نهال بعد از 3 تا 4 سال به بار می‌نشیند و حدود 25 تا 30 سال عمر مفید اقتصادی دارد. پرورش صحیح باغداران و مراقبت‌های اصولی می‌تواند بر میزان طول عمر مفید درخت بیافزاید.

وزن میوه

هر سیب این نهال، وزنی در حدود 150 تا 200 گرم دارد؛ به همین دلیل خرید نهال سیب قرمز فرانسوی از نظر اقتصادی، به صرفه است.

ارتفاع از سطح دریا

رعایت ارتفاع مناسب برای کاشت هر نهال میوه‌ای الزام آور است. بهتر است سیب قرمز فرانسوی را در مناطقی که ارتفاع آن‌ها از سطح دریای حدود 1300 تا 2200 متر است بکارید؛ در چنین شرایطی، میزان محصول دهی و کیفیت آن افزایش خواهد داشت.

مقاومت در برابر آفات

میزان مقاومت درخت سیب قرمز فرانسوی بالا است. بیماری‌های محدودی می‌توانند این نهال را آلوده کنند؛ ولی با مراقبت صحیح می‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری نمود. به عنوان مثال بیماری لکه سیاه سیب و گلابی یکی از بیماری‌های رایج در مناطق سرد و مرطوب است.

اما با جمع آوری برگ‌ها و میوه‌هایی که در پاییز پای درخت میریزند، می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد. بیماری سفیدک سیب، آتشک و شانکر سیتوسپورایی از سایر مشکلاتی است که برای این درختان ایجاد می‌شود؛ اما با سمپاشی‌های به موقع می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

به طور متوسط، هر درخت سیب قرمز فرانسوی در حدود 43 کیلوگرم محصول ارائه می‌دهد. متوسط برداشت جهانی از باغات سیب حدود 60 الی 80 تن در هر هکتار است که رقم قابل توجهی است. باردهی ایده‌آل و کیفیت میوه‌ی مطلوب، بازار خرید و فروش درخت سیب قرمز فرانسوی را بسیار داغ کرده است.

شروع محصول دهی

زمان شروع محصول دهی به عوامل ژنتیکی و محیطی متعددی وابسطه است. اگر نهال در خاک مناسب کشت شود و دوره‌های آبیاری مناسبی را تجربه کند، سریع‌تر به بار می‌نشیند. البته نباید نقش مهم ژنتیک را در این زمینه نادیده گرفت.

قدرت رشد درخت

قدرت رشد درخت سیب قرمز فرانسوی نسبتا بالا است و همانطور که گفتیم، ارتفاع این نهال ممکن است به 8 متر هم برسد.

رقم گرده افشان

متاسفانه این گیاه قادر به گرده افشانی خود نیست؛ لذا باید از انواع گرده افشان مانند درخت سیب زرد لبنانی استفاده کرد.

پایه

انواع پایه رویشی و بذری، مواردی هستند که پایه نهال میوه را به دو بخش تقسیم می‌کنند و هر نهال به فراخور شرایط، به یکی از این موارد نیاز خواهد داشت.

شروع محصول دهی

قبلا هم گفتیم که این نهال پس از 3 الی 4 سال به ثمر می‌نشیند. به طور کلی برداشت میوه از باغات به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛ اما برداشت این نوع از سیب قرمز در اوایل مهر ماه انجام می‌شود.

مدت آبیاری

آبیاری یک نهال به منزله پمپاژ خون به قلب آن است. رعایت نکات آبیاری می‌تواند یک عامل مهم در رشد و باردهی مناسب نهال میوه باشد. در بحث آبیاری درخت سیب قرمز فرانسوی، باید بگوییم که وقتی سطح خاک پای این نهال خشک شد، زمان آبیاری فرا رسیده است.

در فصل تابستان، 2 تا 3 بار در هفته میزان مناسبی برای آبیاری این نهال است. بهتر است که آبیاری آن در سایه انداز انجام شود. توجه داشته باشید که از غرقابی شدن نهال جلوگیری کنید و همچنین خوب است بدانید که خاک این نهال باید مرطوب و به خوبی زهکشی شده باشد.

 

 

قیمت نهال سیب قرمز فرانسوی

تا به حال در رابطه با کیفیت میوه‌ها و مقاومت درخت سیب قرمز فرانسوی صحبت کردیم؛ بی شک انتخاب یک نهال مقاوم و پربازده، می‌تواند شروع باغداری ایده‌آل و پر سود باشد. قیمت نهال سیب قرمز فرانسوی که از تناسب نیز برخوردار است، از دلایل محبوبیت این نهال است‌. مقاومت در برابر سرما و بیماری، میزان فروش نهال سیب قرمز فرانسوی در مناطق سردسیر را افزایش داده است و شما می‌توانید با هزینه‌ای مناسب، محصولی با کیفیت و با بهره اقتصادی بالا برداشت کنید.

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *