درختان زینتی

کاج مشهد

نام فارسی: کاج مشهد
نام علمی: pinus Mugo
نام انگلیسی: Mugo pine
نوع گیاه: درختچه
ارتفاع: 450-300 سانتی متر
گستردگی: 750 سانتی متر
نیاز نوری: آفتاب کامل, سايه آفتاب
شرایط محیطی: اقلیم خشک، اقلیم گرم
کاربرد: تک کاشت، در حیاط خانه، ادارات، پارک ها، بصورت 3-5 تایی و جنگلکاری مصنوعی

 گیاهی با قد بسیار کوتاه و درختچه‌ای خزنده (۱ تا ۲ متر) یا درخت کوچک (۳ تا ۷ متر) می‌باشد که شاخه‌های آن بسیار محکم و سنگین هستند.از این گونه برای تزئین فضا یا جلوگیری از فرسایش خاک استفاده می‌کنند.در هر دسته نیز ۲ برگ سوزنی وجود دارد و بومی قاره اروپا می‌باشد

یکی از بهترین گیاهان فضای باز که در مقابل شرایط متفاوت سازگاری و مقاومت بالایی دارد کاج است. یکی از گونه های محبوب کاج برای تزئین و طراحی فضای سبز و منظره، کاج مشهدی است که به آن کاج پا کوتاه، کاج کوپه ای و کاج موگو ( Mugo Pine ) نیز گفته میشود.

 

شرایط زندگی کاج مشهدی چیست

کاج مشهدی یا کاج موگو یک درخت همیشه سبز است که نیازی به مراقبت و رسیدگی ندارد و به راحتی میتوانید آن را در باغچه خود یا هر فضای دیگری پرورش دهید.

این نوع کاج کوتاه قد و درختچه ای شکل، مملو از شاخه های کوتاه است که تنها از چند سانتیمتری بالاتر از سطح خاک شروع به رشد میکنند. این گیاه میتواند هرس سبک را تحمل کند.

این گیاه با انواع گوناگون خاک و شرایط مختلف آن سازگاری دارد. همچنین در مقابل خشکی و کم آبی مقاوم بوده و در نواحی که بارندگی خوبی دارد اصلا نیازی به آبیاری ندارد

در فصل بهار جوانه های تازه کاج مشهدی از نوک ساقه های افقی تقریبا به صورت قائم رشد میکند و کَندلها یا شمعها را تشکیل میدهند که رنگی روشنتر از برگهای قدیمیتر دارند. شمعها از درختچه بالا زده و جلوه خاصی به گیاه میبخشند.

 از کاج مشهدی میتوان به عنوان پرچین نیز استفاده کرد چرا که تراکم شاخه های آن زیاد است. میتوانید با استافده از کاج مشهدی پاکوتاه مسیر پیاده روی را مشخص کنید و محدوده ها را از هم تفکیک نمایید.

این گیاه بومی نواحی کوهستانی مانند آلپ است و در شرایط آب و هوایی سرد و ارتفاعات بالا به خوبی دوام می آورد و رشد میکند.  


بیشتر بخوانید:آشنایی با سرو شیراز


 

نکاتی در پرورش کاج مشهدی

باغبانانی که به دنبال درختچه های کوتاه و پر پشت و متراکم هستند تا از آنها به عنوان کپه های سرسبز در طراحی فضای سبز خود استفاده کنند یا به دنبال درختانی هستند که علاوه بر ایجاد سرسبزی نیازی به رسیدگی نداشته باشد و افرادی که میخواهند به کمک کاشت درخت جلوی فرسایش خاک را گرفته و یا به پاکسازی هوا کمک کنند، میتوانند از کاشت و پرورش درخت کاج مشهدی بهره ببرند.

این گیاه با انواع گوناگون خاک و شرایط مختلف آن سازگاری دارد. همچنین در مقابل خشکی و کم آبی مقاوم بوده و در نواحی که بارندگی خوبی دارد اصلا نیازی به آبیاری ندارد. تنها کافیست درخت را در ناحیه آفتاب گیر بکارید که آفتاب کامل دریافت نماید و فضای کافی برای بزرگ شدن آن وجود داشته باشد.

کاج موگو خود انواع گوناگونی دارد، بنابراین هنگام خرید به رفم آن توجه کنید. با این حال شرایط نگهداری آرقام مختلف آن مشابه است.

 

شرایط رشدی کاج مشهد

در محیطی مرطوب ،خاک لومی با زهکشی خوب و آفتاب کامل رشد میکند هرچند در خاک شنی بهتر رشد می کند ولی هرچند به خاک رسی هم مقاوم است.از کاشت در خاکی با زهکشی ضعیف خودداری کنید.کاج موگو تابستان خنک را ترجیح میدهد .

هرس کاج مشهد

این گیاه به هرس سالانه در اواخر زمستان برای خفظ شکل پاکوتاهی نیاز دارد.هرس نکردن باعث بد فرم شدن گیاه بالغ میشود .هرس شمعهای کاج منجر به پر پشتی و تراکم آن در فصل رشد خواهد شد.

 

آفات، بیماری و مشکلات کاج مشهد

درخت کاج مشهد به پوسیدگی حساس است و به همین دلیل باید خاک آن دارای زهکشی خوبی باشد.از مشکلات دیگر آن زنگ زدگی نوک شاخه ها و نیز وجود بید و پروانه ها میتوان اشاره کرد.

 

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *