درختان میوه

گاردنیا زیبا معطر


نگهداری از گیاهان آپارتمانی به علت تمیز کردن هوا، کاهش میزان استرس و آلودگی، زیبایی بخشی به محیط و استفاده از اکسیژنی خالصی که تولید می کنند بسیار پر اهمیت است اما نگهداری از گیاه گاردنیا علاوه بر این خصوصیات ، خصوصیات دیگری نیز دارد که آن زیبایی خاص این گیاه و بوی معطر آن است که ما را ترغیب می کند این گیاه زیبا را در آپارتمانمان نگه داری کنیم واز زیباییش کمال استفاده را ببریم.


گاردنیا به خاطر یک دلیل ساده گیاهی بسیار دوست داشتنی شده، بوی دل انگیز و به یاد ماندنی اش! پس با پرورش آن در خانه علاوه بر گل های باشکوهش، از بویی خیال انگیز هم بهره مند می شوید!
فکر می کنم اگر به خاطر بوی لطیف گاردنیا نبود، این گیاه هیچ وقت راهش را از گلخانه به درون خانه باز نمی کرد.
گاردنیا همچنین هدیه ای محبوب است و هنگامی که به گل می رود غیر قابل مقاومت می شود! اما نگهداری این گیاه زیبا در شرایط معمول درون خانه اندکی سخت است. با این حال، حتی اگر چند ماه هم درون خانه تان زنده بماند رسالت خود را انجام داده!شرایط نگه داری گاردنیا

نور

گیاه به مکانی روشن و با نور زیاد نیاز دارد، اما باید آن را از آفتاب مستقیم، به خصوص آفتاب شدید تابستانی، دور نگه داشت.


آبیاری

در طول فصل رشد خاک گیاه را همواره مرطوب نگه دارید و با فرا رسیدن زمستان آبیاری را به تدریج کاهش دهید.

 

رطوبت

گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید. مواظب باشید در هنگام غبار پاشی آبی بر روی غنچه های گاردنیا نریزید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید.

توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود.


دما

گیاه به دمایی متعادل تا زیاد نیاز دارد و از دما های پایین بدش می آید. گاردنیا را از معرض باد های سرد و خشک زمستانی در امان نگه دارید.


خاک

برای این گیاه از خاک قلیایی استفاده نکنید. گاردنیا خاک اندکی اسیدی را ترجیح می دهد.


کود دهی

گیاه را 2 هفته یک بار با کود های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند و خاصیت اسیدی هم ندارند، کود دهی کنید.

 

 


تکثیر

یکی از روش های تکثیر گاردنیا، قلمه ساقه است. برای تکثیر گیاه به این روش از فصل بهار تا پاییز، چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. خاکی مخلوط از شن، پیت و خزه درست کنید.

چند گلدان کوچک را پر از خاک ساخته شده تان کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی نسبتا گرم و مرطوبت قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن ها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!


البته همانطور که گفتیم، نگهداری گاردنیا درون خانه می تواند سخت باشد و ممکن است گیاه حتی آنقدر زنده نماند که بتوانید آن را تکثیر کنید. اما اگر واقعا به گاردنیاتان علاقه دارید تمام شرایط گفته شده در بالا را برایش فراهم کنید و دست از تلاش برندارید!

 

 


تعویض گلدان

اگر آنقدر مهارت داشتید که گاردنیاتان را زنده نگه دارید، گلدان آن را در بهار سال بعد عوض کنید. تعویض گلدان می تواند هر سال یا یک سال درمیان، بسته به نیاز گیاه تان، صورت گیرد.
برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه و اندکی اسیدی پر کنید.

گل های سفید ومعطر گیاه گاردنیا آن را به یک گیاه محبوب تبدیل کرده است.
اگر گلدانی که گیاه را در آن می کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می کند و انرژی اضافه ای برای رشد برایش باقی نمی ماند.

 

 

عوارض و درمان

گیاه ظاهر نمیشوند:هوا خشک است،برگها را با اس سبک بدون املاح و ولرم غبارپاشی نمایید،ایجاد رطوبت دائمی و پایدار نتیجه بهتری دارد،هنگام غبارپاشی گلها را محفوظ نگه دارید.

برگها تغییر رنگ داده و لکه های دیسک مانند روی انها مشاهده میشوند:حشره افت عامل ان است،برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نموده و پس از 48 ساعت دیسکها را با پارچه نرم پاک کنید.

برگها طوری زرد شده اند که فقط رگبرگ ها سبز شده اند:املاح موجود در اب و یا خاک عامل ان است،در بهار یکبار و در تابستان یکبار با کود اهن گیاه را تغذیه کنید،از اب بدون املاح برای ابیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

زخم های پنبه ای سفید روی برگها و در قاعده انها تشکیل شده است:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند،به هنگام سمپاشی مواظب گلها باشید.

برگها در تابستان میریزند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید،ابیاری را تنظیم و سطح خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید.

لکه های سوخته روی برگها و گلها مشاهده میشوند:در افتاب غبارپاشی کرده اید،غبارپاشی را در سایه در صبح یا عصر انجام دهید

گلها زرد میشوند:رطوبت خیلی بالاست،جریان ملایم هوا در اتاق برقرار کنید.

گیاه سالم است،ولی غنچه ها سقوط میکنند:املاح موجود در اب یا عدم وجود رطوبت کافی عامل ان است،از اب بدون املاح برای ابیاری استفاده کرده و گیاه را غبارپاشی نمایید.

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج میبرد،هر دو هفته یکبار طبق دستور با مواد غذایی مصنوعی گیاه را تغذیه و مقداری کود اهن به محلول غذایی اضافه کنید.

گلها رنگ خود را از دست داده اند:صدمه مربوط به غبارپاشی است،در هنگام غبارپاشی گلها را محفوظ نگه دارید.

در زمستان برگها سیاه میشوند:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تر و به دور از اشعه مستقیم افتاب منتقل کنید.

در سطح زیرین برگها تار عنکبوت مشاهده میشوند:کنه قرمز ریز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج اغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگها را تمیز کنید تا علائم بر طرف شوند،ایجاد رطوبت پایدار در کاهش افت موثر است.

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *