درختان میوه

گردو چندلر

قطعاً یکی از پرفروش ترین گردوها نهال گردو چندلر می باشد ،شما با خرید  این نهال، یکی از بهترین و پر سود ترین ارقام نهال در دنیای کشاورزی خریداری کرده اید.

به دلیل شکل ظاهری و خصوصیات مثبت گردوچندلر و گردوی تولید شده ، بازار خرید و فروش گردو چندلر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این نهال ها خیلی زود ثمر می دهند ، به همین دلیل بهترین گزینه برای کارآفرینی هستند.

اگربه فکر احداث نهالستان گردو هستید و بهتراست از  گردوی چندلر اسستفاده شود ، بدون شک می توان در مدت زمان کوتاه بهترین انواع گردو را برداشت کرد. این گردوها بسیار محبوب هستند و سودآوری خوبی دارند.

به طور متوسط عملکرد در هر هکتار نهال گردوی چندلر حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم است . برای درختان گردوی قوی تر ، این مقدار معادل ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم است. در شرایط بهینه ، هر نهال می تواند تا ۶ کیلوگرم گردو تولید کند

 

 

تاریخچه

نهال گردو چندلر در سال ۱۹۷۹درکشورآمریکا  دردانشگاه کالیفرنیا معرفی شد و بعد از دبیلیو اچ چندلر ، استاد علم میوه کاری این نام u.c.davic را به این رقم جدید داد{گردو مقاوم به سرما}.

چندلر از تلافی پدروو  u.c-56-224و قدرت رشد درخت گردو چندلر متوسط بوده و بطور نیمه راست رشد میکند و یه رقم بسیار امید بخش تجاری محسوب می شود .

درخت گردوی پیوندی چندلر نوعی نهال است که از طریق دستکاری ژنتیکی یا انواع گردو به هم پیوند می خورد. یک نوع گردوی جدید چندلر تولید شده است که از نظر عملکرد میوه ، مقاومت و رشد از نظر شرایط بهتر و از مشخصات بهتری برخوردار است. . خرید و فروش نهال های پیوندی مطابق با گردوی چندلر معمولی نیز محبوب است. درختان گردو که توسط چندلر پیوند زده شده عملکرد بهتری دارند و می توان از آنها برای ساخت باغات گردو استفاده کرد.

همچنین بخوانید: نهال میوه

امروزه این رقم  گردو چندلر پیوندی یکی از برجسته ترین مورد کشت در کالیفرنیا است و یکی از معروف ترین و پر کشت ترین ارقام گردو در جهان محسوب می شود.در سال های اخیر خرید این نهال  در کشورهای اروپایی رشد زیادی داشته است چرا که این نهال بیشترین میزان گردو را در میان انواع دیگر گردو ها دار بوده است.

 

 

ویژگی های نهال گردو چندلر

از ویژگی های بارز نهال گردو چندلر دارای مقاوت بسیار بالا به افات و سرما بوده وتنوع بسیار بالایی آن و زود بازده بودن (باردهی از سال اول ودوم) و باردهی در شاخه های جانبی و همچنین دیر گل بودن که باعث میشود درفصل بهار که اغلب باغات گردوی کشورمان دچار سرما زدگی میشود این رقم مقامت خوبی در برابر سرمای بهاره نشان داده ،حتی می توان گفت این نهال حدود 700 ساعت سرمای زیر 7 درجه تحمل میکند

از ویژگی های بارز گردو چندلر که در کل دنیا معرفی شده است.

۱.دیرگل بودن ومقاومت بسیار بالا به سرما{گردو چندلر}
۲.زود بازده بودن (باردهی از سال اول){گردو چندلر}
۳.پایه کوتاه بودن{گردو چندلر}
۴.مقاومت بسیار بالا به بیماری ها{گردو چندلر}
۵.باردهی جانبی{گردو چندلر}
۶.یک دست بودن محصول{گردو چندلر}

 

 

 

علت تمایل به خرید نهال گردوی( چندلر )

مطمئنا یکی از دلایلی که شما به خرید نهال گردو جذب شده اید، خواص گردو می باشد ، یکی از دلایلی شمارا برای خرید نهال گردوی چندلر ترغیب می کند خاصیت ضد سرطانی آن ها می باشد. گردو می تواند ریسک ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش دهد و با آن مبارزه کند.

مغز گردو دارای چند اسید آلی، مقدر کمی اسانس، اگزالات آهک و ویتامین‌های A ,B ,C ,D ,E می‌باشد. همچنین مغز گردو دارای مقدار کمی آرسنیک است (۲٬۹۸ µg -میکروگرم- در ۱۰۰ گرم گردو)ومنیزیم و اسید فولیک می باشد که تمام آن ها در تقویت قلب موثر می باشد. همچنین مصرف گردو باعث می شود تا کلسترول خوب بدن افزایش پیدا کند و کلسترول بد آن کاهش یابد. خوردن روزانه گردو می تواند التهاب عروق قلب را کاهش دهد و از بروز بیماری های قلبی پیشگیری نماید.

 

 

نکاتی مهم برای خرید

خریداری نهال گردوی مرغوب و منطبق با شرایط منطقه، تاثیر زیادی در سود دهی و رشد کشاورزی دارد، یکی از مشخصات بارز این رقم، بازده بالای آن و مولد بودن 90% شاخه هاست که ویژگی بسیار مثبتی است، مغز این نوع گردو درشت بوده و به راحتی از پوسته ی خود جدا می شود؛ همچنین نهال گردو چندلر دیرگل بوده و نسبت به سرمای دیررس مقاوم می باشد.

باغداران عزیزتوجه داشته باشید گردوی چندلر اولا باید پیوندی باشد و ثانیا باید ۵ الی ۱۰ عدد گردوی نوبرانه در سال اول موقع خرید روی نهال داشته باشد.نهالگردوی چندلر از ارقام گردوی پیوندی حساب میشود که نیاز صد درصد به گرد زا دارد که شما باید همراه هر ۲۰ اصله نهالی که میکاریم ۱ درخت برای گرده افشان داشته باشیم که کیفیت باروری باغ شما تضمین گردد.

گردوی چندلر رشد بسیار خوبی داشته و نیمه عمودی است. اندازه نهال گردوی چندلر بین ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر است در مقایسه با سایر ارقام درخت گردو ، ارتفاع درخت گردوی ایرانی در زمان بسیار مناسب به ۲.۵ تا ۳ متر میرسد البته در نقاط مختلف جهان این ارتفاع متغیر است .

گردو چندلر برای ارتفاعات ۴۰۰ الی ۱۲۰۰ متر بهترین مورد است و اگر ارتفاع زیاد شود شاهد کاهش عملکرد خواهیم شد. نهال گردو چندلر را در مناطقی با بارندگی سالانه ۱۲۷۰ میلی متر در نظر بگیرید.

 

 

 بهترین زمان کاشت  گردوی چندلر

این‌که نهال را در زمان مناسب بکاریم در کیفیت، رشد و همین‌طور طول عمر آن نیز تاثیر بسزایی دارد. برای این‌که بدانیم مدت زمان مناسب برای کاشت نهال چندلر چه زمانی است ابتدا باید در نظر بگیریم که آیا می‌خواهیم نهال گیاه چندلر را در مناطق معتدل یا مناطق سردسیر بکاریم؛

چرا که هریک از این مناطق ویژگی‌های خاص و متفاوتی دارند. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو چندلر در مناطق معتدل اوایل ماه بهمن تا اواخر ماه اسفند است؛ در حالی که در مناطق سرد و یخبندان؛ نهال گردو چندلر باید در اواخر زمستان تا اویل بهار کاشته شود.

 

 

نحوه کاشت نهال گردو چندلر

اگر قصد دارید نهال گردوی چندلر را با تراکم نسبتا زیاد کاشت کنید باید آن ها را با فاصله به ترتیب ۵ ، ۵ و ۷ مترکاشت نمایید.با استفاده از این فواصل می توانید حدود ۲۸۰ درخت در هکتار بکارید. به این روش کاشت پرچین گفته می شود.

 در این روش کاشت ، گردو چندلر در یک ردیف نزدیک به هم قرار می گیرند و فضای کافی بین ردیف ها باقی می ماند. این روش کاشت باعث افزایش عملکرد نهال گردوی چندلر می شود و به شما امکان می دهد در مدت زمان کوتاهی محصولات صحیح را از نهال ها برداشت کنید.

با این حال در روش کاشت باید مراقب باشد که ۹۵٪ از نهالگردوی  چندلر کاشته شود و ۵٪ از سایر نهال ها گردو استفاده شود. هنگام کاشت نهال گردوی چندلر حتماً برای شناسایی آسان هنگام برداشت ، نهال های گرده افشانی را پشت سر هم بکارید.

نهال گردوی چندلر در فصل خشک نیاز به آبیاری دارد. این آبیاری در فصل تابستان به دلیل کمبود بارندگی و ثمردهی درخت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

 

 

 بهترین مناطق کشور برای کاشت گردو چندلر

همان‌طور که می‌دانید در کشور ایران مناطق بسیار گوناگونی با آب و هوای متعددی وجود دارد و از طرفی نهال گردو چندلر نیز در هر منطقه‌ای قابل کاشت نمی‌باشد؛ بنابراین بعضی از مناطق و شهرهای ایران وجود دارند که گزینه‌های مناسبی برای کاشت نهال گردو چندلر می‌باشند و زمانی که در این مناطق کاشته شود می‌تواند باردهی خوبی داشته باشد؛ در واقع استفاده از نهال مناسب در منطقه مناسب باعث می‌شود تا از ضرر و زیان به محصولات جلوگیری شده

گردو چندلر با ساختار بدنه ای نازک و به شکل بیضی بزرگ که به راحتی از پوسته جدا می شود، درختانی از این رقم در بهار دیر برگ ده بوده و حدود ۲۵ روز دیرتر از درختان بذری و ژنوتیپ شروع به رشد می نماید .

بنابراین برای مناطقی از کشورکه سرمای بهاره مانند آذربایجان ، لرستان ، دماوند ، کردستان ، سبزوار ،کرمان ، مشکین ،ارومیه ، تبریز ، نهاوند ، تویسرکان ، بانه ، تهران ، قزوین ، زنجان،البرز و … که مواجه هستند مناسب ترین گردو می باشد.

 

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *