درختان میوه

گوجه سبز

خصوصیات گیاهشناسی 

نهال گوجه سبز زودرس و ارتفاع درخت نهال گوجه سبز زودرس به طور تقریبی ۳ تا ۵ متر محاسبه می‎گردد. میزان باردهی درخت گوجه سبز زودرس حدودا ۴۰ تن در هکتار برآورد می‎شود که بعد از سال اول میزان باردهی آن روند افزایشی خواهد داشت. فواصل کاشت این نهال را ۴*۴ در نظر می‌گیرند. گلدهی نهال گوجه سبز زودرس با توجه به عواملی همچون اقلیم و شرایط آب و هوایی مختلف است. شایان ذکر است که در فصل زمستان یعنی اواخر اسفندماه این گیاه به گل می‎نشیند و تاریخ رسیدن میوه فصل بهار است. از خصوصیات درخت نیز می‎توان به ارتفاع کوتاه و مناسب آن جهت کشت اشاره نمود. عملکرد درخت در هکتار ۳ تا ۵ تن برآورد می‌شود. عمر مفید و اقتصادی درخت حدودا ۴۰ تا ۵۰ سال بیان می‌شود. رنگ میوه نهال گوجه سبز زودرس سبز مایل به زرد می‎باشد. این درخت به دو نوع هرس هرس فرمدهی و همچنین هرس باردهی در زمان‎های مقرر نیازمند است به طوری که هرس اول را در فصل تابستان و هرس دوم را در اواخر زمستان انجام می‎دهند. عمل گرده‎افشان نیز قبل از باز شدن گل رخ می‎دهد.

آبیاری گوجه سبز زودرس

نیاز به آبیاری نهال گوجه سبز زودرس به گونه‎ای است که باید در طی سال ابتدایی بعد از کاشت، آبیاری آن به شکل منظم و مرتب انجام گیرد تا ریشه‌های درخت به خوبی گسترش پیدا کنند. به عبارتی هفته‌ای دو مرتبه به شکل عمیق نیاز به آبیاری دارد. آبیاری مناسب و صحیح سبب رشد و میوه‎دهی خوب همراه با تولید میوه‌های پرآب و خوش طعم می‌شود. اگر آبیاری سطحی و کم صورت گیرد، سبب می‌گردد اکثر ریشه‎ها در همان سطح نزدیکی خاک رشد کنند. لذا چنین درختی به تدریج ممکن است در مواجه با کمبود نیازهای اساسی خود همچون آب حساسیت از خود نشان دهد و رشد مطلوبی ننماید.

دما، نور، خاک و کود مناسب نهال گوجه سبز زودرس

از نظر شرایط محیط کاشت، نهال گوجه سبز زودرس جزء دسته درختان مناطق معتدل سرد محسوب می‎شوند، لذا تحمل سرمای زمستانی آنها تا حدود ۳۰- درجه سانتیگراد می‎باشد. اگر آبیاری آن به صورت مداوم و منظم اجرا گردد تحمل گرمای تابستان آن نیز مطلوب است. نهال گوجه سبز زودرس را باید جاهایی با نور کامل و تابش مستقیم آفتاب کاشت، زیرا درخت گوجه سبز زودرس با مکان‌های سایه تناسب و سازگاری خوبی ندارد. به عبارت دیگر حداقل باید ۸-۶ ساعت نور مستقیم در محیط برای رشد مطلوب آن وجود داشته باشد. درست است که نهال گوجه سبز زودرس خاکی غنی با زهکش مناسب را می‌پسندد، اما اگر زهکش خاک خوب باشد تقریبا هر نوع از خاک را تحمل کرده و در آن رشد مناسبی خواهد داشت. جهت کاشت نهال گوجه سبز زودرس می‎توان از مخلوط خاک معمولی، خاک برگ به همراه ۱۰ درصد شن استفاده نمود.

 

آفت و بیماری نهال گوجه سبز زودرس

از بین آفاتی که نهال گوجه سبز زودرس صدمه وارد می‎کنند می‌توان به آفاتی نظیر شته، کنه‌های گیاهی، شپشک‌های گیاهی یاد کرد و در بین بیماری‌های رایج نیز از انواع بیماری‌های قارچی لکه برگی و باکتریایی، پوسیدگی‎هایی چون پوسیدگی قهوه‌ای گل و میوه‌های جوان، قانقاریا و پوسیدگی طوقه نام برد. در صورت نیاز به سمپاشی جهت مبارزه و کنترل آفات و بیماری‎ها باید از آفت‎کش و سموم مناسب جهت دفع هر یک استفاده نمود.

گوجه سبز زودرس

 

تکثیر نهال گوجه سبز زودرس

عمده‎ترین روش تکثیر گوجه سبز پیوندزنی می‎باشد. طرز کار به بدین گونه است که پیوندک را از درختان گوجه سبز که کیفیت مطلوب و خوبی دارد جدا کرده و سپس آن را بر روی پایه‎ای مناسب پیوند می‎زنند. شایان ذکر است که یکی از روش‎های مناسب پیوندزنی، پیوند شکمی یا T نام دارد و این پیوند را در مواقعی که گیاه فعال است و به نوعی پوست می‎دهد می‎توان آن را انجام داد که اواخر بهار و اوایل تابستان زمان مساعد برای انجام این نوع پیوند بیان گردیده است.

 

خواص دارویی نهال گوجه سبز زودرس 

این گیاه سرشار از انواع ویتامین‎ها از جمله ویتامین C می‏باشد که جهت تقویت لثه مفید و موثر است. گوجه سبز تازه عامل موثری در بهبود حالت یبوست است که این ویژگی به دلیل غنی بودن آن از فیبر، پکتین و غیره ناشی می‎شود. به طوری که وجود فیبر سبب افزایش مدفوع در روده گشته و لذا تحریک آن جهت دفع می‎گردد. بر اساس عقیده متخصصین حوزه سلامت مصرف گوجه سبز زودرس سبب درمان سرفه‎های مزمن، گلو درد، استفراغ و غیره موثر واقع می‎گردد.

نهال گوجه سبز بزرگ

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *