درختان میوه

درخت انجیر

انجیر یک میوه خوشمزه است که در آب و هوای گرم رشد می کند، اما می تواند در مناطق معتدل تر نیز با کمی مراقبت بیشتر رشد کند. در اینجا نحوه پرورش درخت انجیر در باغ آورده شده است!

انجیر در مناطقی با تابستان‌های طولانی و گرم رشد می‌کند،در صورتی که انجیر به‌درستی از آسیب دمای انجماد محافظت شود یا در گلخانه رشد کند ، می‌تواند در مناطق سردتر نیز به رشد خود ادامه دهد.

انجیر از درختان میوه زود رشد است و از خانواده درخت توت است. آنها برای رشد به شرایط مشابهی نیاز دارند و هر دو درختان به مراقبت کمتری نیاز دارند.

 

کاشت و پرورش انجیر

درختان انجیر بهتر است در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاشته شوند – این امر مخصوصاً در صورتی که تابستان‌های گرم و طولانی دارید مهم است. کاشت زودهنگام به درختان زمان می‌دهد تا ریشه‌های خود را توسعه دهند و تنش ناشی از کاشت را قبل از شروع گرمای تابستان کاهش دهد.

از آنجایی که انجیر خود گرده افشان است، برای میوه دادن فقط به یک درخت انجیر نیاز دارید. این باعث می شود درختان انجیر برای کاشت در باغ های شهری و حومه شهر عالی باشد.

درختان انجیر می توانند بسیار بزرگ شوند (بیش از ۶ متر قد و به همان اندازه عرض) اما رشد آنها را می توان با کاشت آنها در گلدان یا “گودال انجیر” محدود کرد. اگر در جایی زندگی می کنید که زمستان ها سرد است کاشت در گلدان لازم است. اگر فضای محدودی دارید، آنها را در گلدانی بکارید تا رشد آنها را محدود کنید. نگران نباشید، انجیر خواهید گرفت!

متداول ترین راه برای ساختن  چاله نهال انجیر این است که یک سوراخ بزرگ حفر کنید و کناره ها را با سنگ فرش های بتنی باغچه (40  در 40 سانتی متر یا بزرگتر) بپوشانید. در کف چاله با عمق 20 سانتی متر  یا بیشتر، با سنگ یا گلدان های شکسته باغ پر کنید تا زهکشی براحتی انجام شود.

چاله انجیر رشد ریشه را محدود می کند و درخت انجیر را در اندازه ای قابل کنترل برای یک باغ کوچک نگه می دارد. برخلاف سایر درختان میوه، درختان انجیر را می توان کمی عمقتر از ظرف(گلدان نهال) کاشت. حدودا 10 سانتی متر بیشتر از عمق پیت اصلی نهال انجیر.(شکل زیر)

درختان انجیر می توانند در سایه رشد کنند اما ممکن است میوه ندهند یا میوه کمی تولید کنند. برای تولید بهترین میوه آنها حداقل به 8 ساعت آفتاب کامل در روز نیاز دارند.

برای اولین سال در حالی که درختان انجیر در حال استقرار است، حتما به طور منظم آبیاری کنید، به خصوص در تابستان گرم. هنگامی که نهال در خاک باغ کاملا سازگار شد، فقط در آن هفته هایی که باران نبارد، باید آن را آبیاری کنید. انجیر اگر بیش از حد خشک شود میوه هایش می ریزد.

در حالی که درخت انجیر گرما را دوست دارد و تا حدودی به خشکی مقاوم است، ریشه‌های آن نسبت به اندازه درخت واقعا کم‌عمق هستند. درخت انجیر رقیب مقاومی نسبت به علف های هرز نمیباشد .مالچ پاشی برای مبارزه با علف های هرزدر خاک اطراف این درخت سودمند است.

نوع مالچ مهم نیست، می توانید از مقوا، یونجه، کاه، خرده چوب و غیره استفاده کنید، نکته مهم این است که خاک ترکیب شده با مالچ میتواند تا  هفته ها باقی بماند و در کاهش علف های هرزموثر باشد و به حفظ رطوبت خاک هم کمک میکند.

کمپوست خانگی را در اوایل بهار به خاک درختان انجیر اضافه می کنیم. بهتر است به غیر از این، از کود دیگری در خاک آنها استفاده نکنیم. اگر می‌خواهید به آنها کود بدهید، می‌توانید در زمان رشد میوه‌ها، آنها را با کود گوجه‌فرنگی با پتاس بالا آبیاری کنید.

 

 

معرفی 5 رقم مهم و پر سود :

رقم باردهی مناطق مناسب کاشت کاربرد مقاوم به
انجیر زرد سه فصل سال دوم(بهار تابستان و پاییز) تمام اقلیم های ایران خشک کردن سرما
انجیر استهبان سال چهارم(اواخر مرداد) معتدل آجیل و تنقلات( صادرات) آفات و سرما
انجیر سیاه سال چهارم(تابستان) گرمسیری بعنوان میوه و درمان بیماری ها گرما و کم آبی
انجیر زرد سال پنجم تا هفتم(مرداد) معتدل و خشک خشک کردن(صادرات)  
انجیر گلابی سال اول(بهار تابستان و پاییز) گرمسیری بعنوان میوه و درمان بیماری ها گرما و کم آبی

 

 

آفت و مشکلات

درختان انجیر اغلب بدون آفت و مشکل بوده اند. اگر در تابستان به اندازه کافی به آنها آب ندهیم، برگها قهوه ای و خشک می شوند و می ریزند. و درخت یک ظاهرتنک و کم حجم پیدا میکند.

اگر انجیر را در داخل گلخانه می‌کارید، باید مراقب کنه‌های عنکبوتی باشید، اگرچه آنها می‌توانند روی درختان بیرونی نیز باشند. نتیجه آلوده شدن درخت به این آفت داشتن برگها با لکه های زرد کم رنگ یا برنزی خالدار خواهد بود.

کنه های مخملی و برخی از انواع کفش دوزک ها از کنه های عنکبوتی تغذیه می کنند. بنابراین تشویق حشرات مفید و محدود کردن استفاده از آفت‌کش‌ها (حتی آفت‌کش‌های ارگانیک) اولین قدم خوب در کنترل کنه‌های عنکبوتی است.

انجیر همچنین می‌تواند توسط شپشک‌های آردآلود یا نماتدهای تغذیه‌کننده ریشه آسیب ببینند. بهترین گزینه برای کنترل این موارد این است که حشرات مفید را جذب باغ کنید یا در صورتی که انجیر در آنجا رشد می کند آنها را در گلخانه رها کنید. اگر آلودگی شدید است، می توانید از صابون حشره کش یا روغن باغبانی استفاده کنید، فقط بدانید که با این کار حشرات مفید را نیز از بین خواهید برد.

آفاتی مانند سوسک میوه خشک می توانند به انتهای میوه (چشم) نفوذ کرده و باعث ترش شدن میوه شوند. اگر متوجه شدید که مایع شربتی انجیر تراوش می کند، میوه ترش شده است. همچنین ممکن است متوجه بوی تخمیر شده باشید. هیچ راهی واقعی برای کنترل این موضوع وجود ندارد به جز کاشت انواع انجیر که چشمانشان کاملا بسته است، مانند رقم انجیر سیاه.

آفات اصلی که احتمالاً با رشد انجیر با آنها روبرو میشویم، پرندگان و سنجاب ها هستند. برخی از مردم درختان انجیر را توری می پوشانند تا از میوه درختان در مقابل پرندگان و سنجاب ها محافظت کنند، اما با ادامه رشد درخت این کار سخت است.

برداشت انجیر

اجازه دهید قبل از برداشت انجیر کاملاً برسد زیرا پس از چیدن روند رسیدن متوقف می شود. برای تشخیص رسیده بودن انجیر، باید به هر رنگی که قرار است باشد – ارغوانی، قهوه ای یا حتی سبز، کاملاً به آن رنگ تبدیل شود.

هنگامی که متوجه تغییر رنگ شدید، باید روزانه انجیرها را بررسی کنید. انجیرباید نرم باشد نه سفت. اگر رسیده باشد، احتمالاً هنگام دست زدن به میوه از شاخه جدا میشود. اگر نه، به آرامی آن را بکشید تا از شاخه جدا شود.

اگر متوجه انجیرهای رسیده یا انجیری شدید که پرندگان به آن نوک زدند، آنها را از درخت جدا کنید. میوه پوسیده باعث جذب آفات می شود.

نگهداری انجیر

انجیر تنها تا چند روز پس از برداشت ماندگاری دارد، بنابراین باید از قبل هماهنگی لازم را در مورد مکان و زمان انبارکردن انجام داده باشید.

 

جهت خرید نهال انجیر میتوانید از مبین نهال سفارش حود را بدهید و یک خرید نهال مرغوب را تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *