درختان میوه

درخچه ناندینا

نام علمی: Nandina domestica
نام انگلیسی: Sacred Bamboo
از خانواده: Berberidaceae
زیستگاه: آسیا (چین و ژاپن)
معیار: برگ و گل و میوه

بامبوی مقدس، برخلاف بامبوی واقعی، گیاه مهاجم و پرتوقعی نیست. درختچه ناندینا با انواع مختلفی از عادات رشد همراه است و ویژگی های فردی متنوعی دارد که آنها را به یک گیاه همه کاره تبدیل می کند .این درختچه در اکثر مناطق قابل استفاده است.

 

نگهداری از درخچه ناندینا

محل کشت

یکی از راها و نحوه نگهداری از درختچه ناندینا انتخاب محل کشت است. از ناندینا به دلیل داشتن شاخ و برگهای دیدنی و میوه ای خود ، یک گیاه زینتی زیبا را ایجاد می کند. برای ایجاد یک اثر چشمگیر ، چند نمونه را با یکدیگر هم گروه کنید یا از آنها به عنوان پرچین ، مرز یا کاشت پایه استفاده کنید.

در صورت امکان ، بامبوی مقدس را در مناطقی قرار دهید که خورشید کامل با سایه بعد از ظهر دریافت می کند. ناندینا همچنین برای رشد در گلدان ها مناسب است .ناندینای کشت شده در گلدان ممکن است در گرمترین ماهها به محافظت نیاز داشته باشد ، زیرا گیاهان هنگام رشد در ظروف می توانند به درجه حرارت بالای خاک حساس باشند.

محل کشت را برای ناندینای خود عاقلانه انتخاب کنید ، زیرا گیاهان ناندینا توده بزرگی از ریشه ایجاد می کنند که برای 100 سال زندگی می کنند. بیشتر گل های ناندینا که پرورش می دهیم بسیار بخشنده هستند! آنها با خوشحالی در هر حالتی از آفتاب کامل گرفته تا سایه رشد می کنند حتی سایه سنگین را نیز تحمل می کنند ، حتی اگر برای آنها ایده آل نباشد.

این گیاه در اقلیم های مختلف تحمل نشان داده است.رنگ شاخ و برگ هایش برحسب موقعیت کشت فرق می کند. اگر در سایه قرار گیرند برگ ها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب کاشته شوند به سرخی متمایل می شوند.

به سادگی با مقدار زیادی کمپوست و شیل (نوعی سنگ رسوبی آواری دانه‌ریز است که از ترکیب کانی رس و دیگر کانی‌ها و ذرات در اندازه لای، به‌ویژه کوارتز و کلسیت تشکیل شده است. )گسترده میتوانید این گیاه را بکارید.

 

خاک

ناندیناها با انواع مختلف خاک سازگار هستند. بطور کلی ، این بوته ها خاک هوموس (هوموس ، محصول ثانویه تجزیه بقایای جانوری و گیاهی است.) را با دامنه pH 7/3 تا 6/4 ترجیح می دهند که در خاک های شنی چنین کاری انجام نمی دهند.

 

تغذیه

آرد استخوان یا غذای کامل برای درختچه دوست داشتنی ما ، خوب است. اما انواع ناندینا ها از انواع خوراکی های اضافی غنی شده با آهن یا اسیدی شده قدردانی می کنند. این کود ها را در پایان فصل زمستان به گیاه خود بیفزایید.

این به شما کمک می کند تا ناندینای شما بدون داشتن زردی ناخواسته برگها ، سبز زیبا و محکم بماند. ناندیناها را به سختی در اواخر زمستان / اوایل بهار برای فشار قوی رشد بهار و دوباره در اوایل سپتامبر تغذیه کنید.

 

هرس

این مرحله یکی از مهمترین و اغلب مراحل نادرست نگهداری بامبوی مقدس است. ناندیناها مانند درختچه های دیگر هرس نمی شوند! برای درختچه ناندینا تنها کافیست نکات رشد را رعایت کنید.

از قسمتی که به اصطلاح میوه هایی که در قسمت های بالایی “خرد شده” اند ، از آن نقطه به بعد روی ساقه ها رشد قابل توجهی نخواهند کرد.

در عوض ، درختچه رشد پراکنده ای خواهد داشت که ظاهر خوبی به گیاه نمی دهد و زیر آنها پر نمی شود. برای بیشتر انواع ناندیناها، در هر زمستان یک سوم بلندترین ساقه ها را بگیرید.

این هرس جوانسازی باعث می شود که گیاهان ناندینا شما را به صورت کامل و سالم نگاه دارد. اما هرس خود را محدود به تعداد کمی از ساقه های بلند ، لنگی یا آسیب دیده در صورت لزوم نگه دارید ، زیرا ناندینای شما رشد نمی کند.

پس از رعایت اصول هرس ساقه های جدید از سطح زمین بیرون می آیند تا گیاه به طور مداوم پر و روان شود ، بدون مناطق توخالی یا لخت که هرس نادرست را نشان می دهد.

 

آبیاری و مالچ

ناندیناها نیازمند آبیاری متوسط و منظم در ماههای گرم سال هستند. آنها غفلت و خشکسالی را تحمل می کنند ، اما با رطوبت خاک سازگارترند.

نیازی به استفاده غیر معمول از مالچ ها نیست ، فقط کافی است مالچ طبیعی لایه 2 را حفظ کنید که تمام گلهای شما باید برای بهترین ظاهر داشته باشند. یک لایه خوب مالچ تنش های خشکی را روی گیاهان شما کاهش می دهد و به گیاه شما سرسبزی می دهد.

یک روش تکثیر درختچه ناندینا بذر است. بامبوی مقدس را می توان از بذر تکثیر کرد ، اما جوانه زنی بعضی اوقات چندین سال طول می کشد.بهترین روش تکثیر درختچه ناندینا استفاده از قلمه های چوبی نیمه رسیده است ، آنها را در گلدان های چوبی یا سینی های خوب تخلیه شده قرار دهید.

هورمون ریشه زایی می تواند باعث سرعت بخشیدن به ریشه زایی شود و به شکل گیری ریشه بیشتر کمک کند. قلمه های ناندینا یا توپ های ریشه ای باید در ماه های سردتر پاییز کاشته یا پیوند شوند.

در مرحله کاشت و دوباره قبل از شروع رشد جدید در فصل بهار ، گیاهان جدید را با کود تغذیه کنید. هفته ای یکبار گیاهان را آبیاری کنید اما از آبگرفتگی که منجر به کلروز آهن می شود جلوگیری کنید.

بامبوی مقدس گیاهی سرسخت است که در هر شرایطی به رشد خود ادامه می دهد.اما در برخی موارد ممکن است برگ های خود را از دست بدهد. که این بستگی به نحوه نگهداری درختچه ناندینا دارد.

 

 

 

روش تکثیر درختچه ناندینا

این گیاه را می توان از طریق قلمه تکثیر کرد. قلمه را از ساقه هایی تهیه کنید که هنوز به شکل مستقیم رشد می کنند و خمیده نشده اند. البته این شاخه ها باید در حدی بالغ و سفت شده باشند که وقتی آنها را خم کنیم بشکنند. ساقه هایی که شکسته نمی شوند نابالغ هستند و مناسب قلمه گیری نیستند. ساقه هایی که با فشار شکسته می شوند نیز مناسب نیستند.طول قلمه ها می واند 15-7 سانتیمتر باشد و برش را برای جداسازی قلمه از گیاه مادری از زیر یک گره بزنید(گره ناحیه اتصال برگ به ساقه است) . برگها را در نیمه پایینی و یا دو سوم پایین قلمه حذف کنید اما تعدادی برگ در بالای قلمه باقی بگذارید.  برای کاشت قلمه ها از مخلوط موادی همانند شن + پیت موس+ خاک برگ و یا هر مخلوط دیگری که علاوه بر نگهداشتن رطوبت ، زهکش خوبی نیز دارد می توان استفاده کرد. مرطوب نگهداشتن هوا نیز در طی مدت ریشه زایی بسیار مهم است و علاوه بر غبارپاشی روزانه ، کشیدن پلاستیک بر روی بستر کاشت توصیه می شود. ظرف حاوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور خورشید قرار دهید. ریشه زایی در حدود 4-3 هفته بعد آغز می شود.  

 

 

بیماری های ناندینا

از دست دادن برگ

اگرچه ناندینا ( بامبوی مقدس ) و سایر گونه های آن در بیشتر موارد بوته های همیشه سبز هستند ، اما اگر دمای زمستان از 10 درجه فارنهایت (12 درجه سانتیگراد)پایین باشد ، برگ های این درختچه شروع به ریزش و درنهایت منجر به از بین رفتن گیاه می شود.

اگر این اتفاق بیفتد ، این گیاه در بهار شروع به جوانه زدن برگهای جدید می کند. عامل استرس زا دیگر گیاه ممکن است خشکسالی باشد. مانند اکثر گیاهان ، ناندینا در موقعیت هایی با آب کم برگ می ریزد.

اگر برگ ها شروع به ریزش می کنند و منطقه کشت آن در چند روز اخیر آبیاری نشده است ، از شیلنگ های آب صابون برای تأمین آب اضافی ناندینا استفاده کنید.این شیلنگ ها در نوع های مختلف قابل تهیه هستند.شما میتوانید برای مشاهده به سایت های فروش این محصول مراجعه کنید.

عقرب برگ باکتریایی

عقرب برگ باکتریایی یکی از بیماری های ناندینا است که ، ناشی از پاتوژن Xylella fastidiosa و گسترش آن توسط تغذیه حشرات ، به شکل قهوه ای در حاشیه برگ ظاهر می شود.

قهوه ای موجود در حاشیه توسط یک باند کم رنگ از بافت سبز سالم جدا می شود. رشد گیاه کاهش می یابد و سرانجام افتادگی برگ ها اتفاق می افتد. درمانی برای عقرب برگ باکتریایی وجود ندارد ، اما ارائه مراقبت عالی از بامبو آسمانی ، از جمله مالچ و آب کافی ، می تواند قدرت گیاه را حفظ کرده و پیشرفت بیماری را کند کند.

ویروس ناندینا

ویروس ناندینا توسط حشرات از گیاهان دیگر یا از طریق ابزار آلوده و یا تماس دیگر منتقل شده که باعث ایجاد لکه های قرمز در برگهای بامبو مقدس می شود و ممکن است رشد گیاه را کند کند. بامبوهای مقدس آلوده به ویروس ناندینا قابل درمان نیستند.

ارائه مراقبت عالی از این گیاهان باعث تقویت انرژی گیاهان می شود. جایی که یک بامبو مقدس آلوده در نزدیکی بسیاری از بامبو های مقدس مطلوب و سالم رشد می کند ، یا درختچه ای در تلاش است تا عملکرد خوبی داشته باشد ، بهترین کار برای جلوگیری از انتشار آن به گیاهان دیگر برداشتن گیاه آسیب دیده و قرار دادن در محیطی برای تیمار کردن آن است.

سایر بیماری های ناندینا

تعداد انگشت شماری از بیماری های ناندینا را نیز میتوان نام برد که شامل کپک پودری ، لکه های برگ ناشی از قارچ های Cercospora nandinae و Glomerella cingulata ، ویروس ringspot و پوسیدگی ریشه است. ممکن است گاهی اوقات بامبو مقدس را تحت تأثیر قرار دهد.

با کاشت بامبو مقدس در خاک خوب و زهکشی شده و غنی ، از بیماری ها جلوگیری کنید.

نگهداری از درخچه ناندینا

همیشه حتماً دستورالعملهای بهداشتی را رعایت کنید ، از جمله این دستورالعمل ها :خرید نمونه سالم و عاری از بیماری ، جلوگیری از آبگرفتگی محیط کشت گیاه ، جمع آوری برگهای افتاده و سایر بقایای اطراف گیاهان و به موقع هرس کردن قسمتهای آلوده درختچه می باشد.

اختلالات فیزیولوژیکی

بامبو مقدس پس از کشت تا حدودی تحمل خشکسالی را دارد ، اما آب منظم سبب تشویق گیاه به رشد و جذاب تر شدن آن می شود. بامبوهای مقدس که در آفتاب کامل کاشته شده اند ، رنگ غنی تری از قرمز نسبت به همتایان سایه دار خود دارند.

برنامه های منظم کود باعث تقویت گیاه می شوند. گياهان گاهي ممکن است کمبود مواد مغذي را تجربه کنند. یکی دیگر از بیماری های ناندینا کمبود نیتروژن است که سبب زرد شدن شاخ و برگ ها ، رشد کند و افت برگ می شود.

کلروز آهن ، که گاهی اوقات ناشی از pH بالای خاک است ، به عنوان زرد شدن بافت برگ ظاهر می شود در حالی که رگه های برگ سبز باقی می مانند.

ناندینا ها گیاه بسیار مقاوم هستند. اگر بعد از درمان و هرس در زمستان مشکل حشرات یا بیماری دارید ، به طور کلی رشد جدی و سالم و بهاری را خواهید دید و یک بار دیگر گیاه خوب به نظر می رسد.

نگهداری از درخچه ناندینا

(از آنجا که بیشتر ناندیناها هر 3 سال یکبار جایگزین می شوند ، اگر توصیه های هرس عادی رعایت شود ، معادل از دست دادن یک سوم بالای گیاه در هر سال است، عرق نکنید.هنوز راهی است). زمانی که شما مشکل اولیه را درمان کردید ، گیاه خوب خواهد بود.

 

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *