درختان میوه

نخل لیدی پالم

گیاه لیدی پالم یا اصطلاحا نخل راپیس یک گونه از گیاهان با شرایط نگهداری آسان بوده که می تواند برای زینت بخشیدن به فضای داخل آپارتمان و یا حتی شرکت و ادارات مورد استفاده قرار گیرد.
گیاه لیدی پالم که در دنیای سرسبز گیاهان با اسامی دیگری همچون نخل راپیس نیز شناخته می شود از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده که این تنوع عموما در سایز و ابعاد آن (طول و عرض) دیده می شود.

 استفاده از آن به عنوان یک گیاه زینتی قدمت بسیار طولانی دارد به صورتی که این گیاه برای اولین بار توسط ژاپنی ها به عنوان یک گیاه زینتی برای زیبایی بخشیدن به کاخ پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن استفاده از گیاه لیدی پالم با این هدف در کشورهای اروپایی و در نهایت آمریکا دیده شد.

اگر به دنبال یک گیاه با شرایط نگهداری آسان (شرایطی همچون نیاز به نور پایین) برای تزئین ادارات و یا ساختمان ها هستید و یا درصدد ارسال گل به عنوان یک هدیه برای عزیزان و یا دوستان خود در مراسمات مختلفی همچون سالگرد ازدواج، فارغ التحصیلی و یا … هستید، بدون شک گیاه لیدی پالم می تواند گزینه بسیار خوبی برای شما به شمار رود.

 

گیاه شناسی گیاه لیدی پالم

نام علمی این گیاه Rhapis excels بوده و یکی از اعضای بسیار محبوب خانواده گیاهان Arecaceae به شمار می رود. لیدی پالم مسافت طولانی را از مناطق بومی همچون بخش های عمدتا جنوبی کشور چین و همچنین تایوان، طی کرده است تا بتواند به عنوان یک گیاه زینتی بسیار زیبا به فضای داخل خانه ما و یا حتی ادارات دولتی و ساختمان ها راه پیدا کند.

در یک نگاه کلی می توان گفت که گیاه نخل راپیس می تواند چیزی در حدود 3 الی 4 متر رشد کند و یکی از نکات جالب درباره این گیاه برخورداری آن از چند ساقه مختلف است. ساقه هایی که با رشد در کنار هم زیبایی و ابهت را به لیدی پالم هدیه داده اند.

همانطور که گفته شد تنوعی که در نخل راپیس دیده می شود عمدتا به سایز و ابعاد گونه های مختلف آن محدود شده و می توان ابعاد 1 الی 3 سانتی متر را برای قطر ساقه آن و همچنین 20 الی 60 سانتی متر را برای طول برگ های آن تعریف کرد.

 

 

شرایط نگهداری از گیاه لیدی پالم

پیش از اقدام برای خرید هر گیاهی و به صورت خاص گیاه لیدی پالم لازم است که از شرایط نگهداری از این گیاه ازجمله آبیاری، دما، نور و خاک مناسب برای آن آگاهی پیدا کنید تا بتوانید ضمن آگاهی از شرایط محیطی که قصد نگهداری از نخل راپیس را دارید نسبت به خرید و یا عدم خرید آن به صورت قاطع تصمیم گیری کنید.

 


آبیاری منظم گیاه لیدی پالم

یکی از مسایل بسیار مهم در بحث نگهداری از این گیاه، آبیاری آن است به صورتی که هرگونه افراط و تفریطی در مساله آبیاری آن می تواند سبب مشکلاتی همچون پوسیدگی و خشکی گیاه و حتی ایجاد قسمت های قرمز رنگی در آن شود. سوالی که در این بین مطرح می شود این است که آیا برنامه آبیاری مشخصی برای این گیاه وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که هرگاه خاک گلدانی که نخل راپیس را در آن نگهداری می کنید در محدوده 2 الی 3 سانتی متر خشک شد، لازم است که شما نسبت به آبیاری گیاه، اقدامات لازم را انجام دهید.

در آبیاری گیاه لیدی پالم، لازم است که تمامی جوانب احتیاط رعایت گردد چراکه به عنوان مثال در صورتی که این گیاه بیشتر از حد نیاز خود، آب دریاف کند، شما شاهد حضور قسمت های قرمز رنگی بر روی آن خواهید بود که این مساله به منزله هشداری برای پوسیدگی ریشه آن به شمار می رود.

 

دما

این گیاه در یک نگاه کلی جز گیاهان با مقاومت تقریبا بالا نسبت به دما شناخته می شود و حداقل و حداکثر دمایی که شما مجاز به نگهداری نخل راپیس در آن هستید، به ترتیب چیزی در حدود 5- و 37 درجه سانتی گراد است. اگر درباره محدوده دمایی مناسب جهت نگهداری از گیاه لیدی پالم، سوالاتی برایتان مطرح شده باید گفت که محدوده دمایی 15 الی 26 درجه سانتی گراد، یکی از بهترین محدوده های دمایی ممکن جهت نگهداری از آن است.

لازم به ذکر است که در بین گونه های مختلف گیاه لیدی پالم، گونه ابلق در بحث نور نیاز متفاوتی نسبت به سایر گونه ها داشته و لازم است که درخاکی با دمای کمتر و به عبارت بهتر خنک تر نگهداری شود.

 

نور

لیدی پالم نیازمند نیم سایه

این گیاه نیاز به نور پایینی داشته به صورتی که نگهداری آن در نواحی اصطلاحا نیمه سایه می تواند کلیه نیازهای نخل راپیس نسبت به نور را برآورده سازد. اگر درباره اینکه منظور از نواحی نیم سایه دارای چه ویژگی هایی هستند برایتان سوالاتی مطرح شده باید گفت که قرار دادن گیاه لیدی پالم چیزی بین 4 الی 5 ساعت در معرض تابش نور مستقیم و همچنین نگهداری از آن در سایه کامل به ویژه به هنگام عصر می تواند کلیه آنچه شما از یک محیط نیمه سایه انتظار دارید را برای نخل راپیس برآورده سازد.

 

خاک

خاک سبکی که از زهکشی مناسب برخوردار باشد، بهترین گزینه ممکن برای گیاه لیدی پالم به شمار می رود. اگر در جست و جوی، فرمولاسیون مناسبی برای ساخت این خاک سبک هستید، ترکیب زیر می تواند راهگشای شما باشد.

پیت موس به همراه برگ و همچنین شن یکی از بهترین ترکیب های ممکن برای خاک گیاه نخل راپیس است.

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *