درختان زینتی

کامیس پاریس

اين درخت سوزني برگ بومي آمريكاي شمالي و غربي است و داراي واريته هايي به رنگهاي كبود، سبز و طلايي مي باشد. دارای سیستم ریشه ای عميق و قوي و گسترده است و در برابر باد شديد مقاوم است، سرعت رشد آن متوسط میباشد (در مناطق با رطوبت بالا رشد آن سريع است) اين گونه بيشترين تعداد رقم (بيش از ۲۰۰ رقم) و فرم باغي را درميان گونه هاي خانواده سرو دارد و حتي براي آنها كليد شناسايي و طبقه بندي هم ارائه شده است.

 

درختي است هرمي شكل، داراي شاخه هاي گسترده و آويخته و شاخه اصلي كه نوك آن خميده يا پهن شده است . پوست تنه آن اسفنجي، داراي برجستگيها و فرورفتگيهاي فراوان و فلسي است و به رنگ آجري مي باشد .

 

در جواني درخت گلداني بسيار مناسبي است و با بالا رفتن سن نيز تك درخت بسيار زيبايي براي چمنزارهاست.این درختچه ها دارای ابعاد،اندازه ها و رنگهای گوناگونی میباشد و به خاطر این تنوع و زیبایی که در فضای سبز ایجاد میکند بسیار پرکاربرد و پر طرفدار میباشد

 

 

 

نیازها کامیس پاریس

 

آبیاری :در ۲سال اول کاشت باید گیاه را به طور مرتب آبیاری کردولی بعداز استقرار گیاه هته ای ۳بار باید این گیاه را سیر آب کرد ولی در پاییز و زمستان آبیاری را باید کاهش داد این توصیه ی باغ شیشهای را جدی بگیرید که هرگز خاک پاتلاقی ویا خشک نشود.

 

نور :به خاطر بیرونی بودن و متحمل به سرما بودن(چرا؟!) به آفتاب مستقیم و زیاد نیاز دارد البته آبیاری فراموش نشود.در صورت نور کم شاخ و برگهای داخلی قهوه ای و سوخته میشوند.

 

دما: تا -۲۳ درجه را تحمل میکند در کل هوای خنک را میطلبد.

 

رطوبت :این گیاه به رطوبت متوسط نیازمند است یعنی همان رطوبت محیط برایش کافیست.

 

خاک: بهترین خاک،خاک شنی لومی یا رسی لومی میباشد ولی به طورکلی خاک باغچه مخلوط با کود حیوانیبا زهکشی عالی و ph۴.۵ تا ۷ مناسب است بیشتر خاک اسیدی را ترجیح میدهد.

 

تکثیر :قلمه راحت ترین روش تکثیر این گیاه می باشد زیرا برخلاف پسرعموهای خود یعنی نویل و آبیس و و کاج ها راحتتر ریشه زایی میکند و مرکز کشت سوزنی برگان در ایران ، شمال کشور(گچسر) به خاطر رطوبت بالای هوا و هزینه پایین تولید میباشد.همچنین با بذر هم قابل تکثیرمی باشد.

 

تغذیه :گیاه برای توسعه ریشه های خود به کود فسفره نیازمند است و برای شاخ و برگ خود به کودهای نیتروژنه پس در اواخر پاییز حتما کود فسفره را لحاظ کنید.

 

تعویض گلدان: در صورت کاشت گلدانی این گیاه ،بهترین فصل تعویض،فصل بهار ان هم با یک سایز بزرگتر (نه بیشتر)میباشد.

 


 

بیشتر بخوانید:نگهداری از درخچه ناندینا

 


 

 

 

گونه های مهم شبه سرو

 

۱.سرو لاوسون: Chamaecyparis lawsoniana

 

درختي است هرمي شكل، داراي شاخه هاي گسترده و آويخته و شاخه اصلي كه نوك آن خميده يا پهن شده است . پوست تنه آن اسفنجي، داراي برجستگيها و فرورفتگيهاي فراوان و فلسي است و به رنگ آجري مي باشد . در جوان يدرخت گلداني بسيار مناسبي است و با بالا رفتن سن نيز تك درخت بسيار زيبايي براي چمنزارهاست.این جنس خود دارای ۲ گونه است:

 

۱.۱- شبه سرو لاوسون طلایی: Chamaecyparis lawsoniana ‘Aurea’

 

اولين بار در سال ۱۸۶۲ در انگلستان معرفي شد. كوتاه و كند رشد است و حداكثر ارتفاعآن به ۴ تا ۵ متر مي رسد. برگها فلسي بارنگ زرد طلايي میباشد.

 

آب و هوا: بهترين رشد در نواحي خنك، مرطوب يا ساحلي . گرما و سرما را تحمل مي كند. اما به سرماي زياد حساس است. تابش مستقيم آفتاب يا سايه نسبي را ترجيح مي دهد .بايد از بادهاي گرم يا خشك محافظت شود . به آلودگي، دود و غبار محيط حساس است

 

خاك: بهترين رشد را در خاك لومي شني با رطوبت متوسط و زهكشي خوب مي نما يد. خشكي را تحمل مي كند .

 

هرس: نيازي به هرس ندارد.

 

• تغذيه: تغذيه خاصي نياز نيست .

 

• آبياري: ماهي يكبار آبياري عمقي .

 

• آفات و بيماريها : نسبتاً عاري از هر دو است.

 

۱.۲-.شبه سرولاوسون فشفشه: Chamaecyparis lawsoniana ‘Ellwoods

 

اولين بار در سال ۱۹۲۹ در پاركي در انگلستان از يك نونهال كشف و معرفي شد . برگها سوزني يا نيشتري به طول ۶ ميليمترند. فرم تاج مخروطي و كشيده و آبي رنگاست.

 

 

۲.شبه سرو ساوارا:Chamaecyparis pisifera

 

اولين بار در سال ۱۸۹۱در ژاپن مشاهده شد. خيلي كند رشد است و حداكثر به ارتفاع ۴ تا ۵ متر مي رسد . تاج مخروطي پهن است.برگهاي خارجي تاج زرد روشن تا طلايي و برگهاي داخليزرد تا سبز روشن. نوك شاخه ها به صورت رشته هايي باريك، بلند و بدون انشعاب است و اين يك مشخصه مهم درشناسايي آن از ساير ارقام است.

 

 

۳.شبه سرو فری یا پاکوتاه:Chamaecyparis obtusa

 

بومي ژاپن و تايوان است. كوتاه قد و خيلي كند رشد است و تا ارتفاع حدود ۶۰ سانتيمتر و پهناي ۹۰ سانتيمتر مي رسد. مجموعه برگها و شاخه هاي كوتاه فردار و پيچ خورده شبيه گل كلم و به صورت حفره هايي چندلايه از وسط به سمت خارج گسترد ه شده و يا به صورت كپه و منگوله اي در انتهاي شاخه ها قرار مي گيرند

 

 

 

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *