درختان میوه

گل یخ

نام علمی: Chimonanthus praecox
خانواده: گل شرابیان
بومی: جنگل‌های کوهستانی چین
نام‌های مرسوم: گل یخ 

 

معرفی و گیاه شناسی گل یخ

گل يخ همانگونه كه از نامش پيداست يكي از گلهاي زمستاني است كه در فصل سرما شكوفه مي دهد. اين گل خصوصا” براي استفاده گل بريده و تزئين منزل بسيار قابل توجه است . داراي گلهاي معطر است و ميتوان در نزديك پنجره يا آلاچيق ها از آن استفاده نمود.

درختچه خزان كننده ( سياه ريشه) است و شاخه هاي متعددي دارد كه از پاي گياه مي رويند. بلندي اين گياه به۳ متر و گسترش آن به ۵/۲-۳ متر مي رسد. برگهاي آن نيزه اي شكل و گلهاي فنجاني مانندش به طور تنها و يا جفت در محل اتصال برگ به ساقه ظاهر مي شوند. داراي گلبرگ هاي مومي ورنگ گلبرگ هاي خارجي كه بلندترند زرد و گلبرگهاي كوتاه تر داخلي ارغواني هستند. فصل گل از اواسط آذرماه شروع شده و تا اسفند به طول مي انجامد. اين گياه قابليت تحمل سرما را دارد .

 

شرایط نگهداری گل یخ

نور

اگر می خواهید گیاهتان گلدهی خوبی داشته باشد حتما باید نور کافی را برای آن فراهم کنید. گلدان گل یخ رونده را در مکانی کاملا آفتابگیر قرار دهید. اگر محیط گیاه نور کافی نداشته باشد رشد آن کند می شود و گلدهی به مشکل می خورد. پس اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید بهتر است آن را در بالکن پرنور قرار دهید. در کمبود نور رشد گیاه علفی می شود و زیبایی خود را نشان نمی دهد.

آبیاری

نیاز آبی ناز یخی پایین است و از این جهت با کاکتوس ها مقایسه می شود. این گل تا مدت ها در خاک بی آب زنده می ماند و به رشد خود ادامه می دهد. یکی از مشکلاتی که گل یخ را تهدید می کند آبیاری بیش از اندازه است. پس در آبیاری ناز یخی باید تعادل را رعایت کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و آبیاری کم باعث تشنه ماندن و خشکی گیاه می شود.

خاک

این گیاه را می توان در هر خاکی پرورش داد. تنهای چیزی که مهم است زهکشی بالای خاک است. مخلوط خاک لومی، ماسه و خاک برگ می تواند خاک مناسبی برای گیاه باشد. بهتر است خاک کمی اسیدی(PH حدود 6/5) باشد.

دما

ناز یخی بر خلاف اسمش دوستدار سرما نیست و گرما را بیشتر می پسندد. البته دماهای پایین را هم تا حدی تحمل می کند.

کوددهی

کوددهی(با کود مایع) یک بار در انتهای بهار و یک بار در اواسط تابستان باعث تقویت گیاه می شود.

هرس

هرس مداوم گیاه ضروری نیست. البته وقتی ساقه ای بیش از حد بلند می شود بهتر است کوتاه شود. در هر بار هرس فقط باید 2/3 شاخه را هرس کرد چون هرس بیشتر از این باعث شوک و استرس گیاه می شود. برای تحریک جوانه های جانبی به رشد و گلدهی بیشتر، می توانید قسمت های انتهایی ساقه اصلی را هرس کنید.

 

 

تکثیر گل یخ


تکثیر ناز یخی به این روش ها امکانپذیر است:

  • کاشت بذر
  • پاجوش
  • خوابانیدن
  • قلمه زدن

بهترین روش برای تکثیر این گل قلمه زدن ساقه گیاه است. قلمه زدن گل یخ در آب یا خاک انجام می شود. در ادامه توضیح مختصری درباره هرکدام از این روش های تکثیر می دهیم.

کاشت بذر

برای تهیه بذر کافیست یک گیاه سالم و بالغ داشته باشید. بذرهای رسیده را از درختچه جدا کنید. بهترین زمان برای کاشت بذرها اوایل پاییز است. بهتر است بذرها در گلخانه یا محیطی بسته کاشته شوند. بستر مناسب کاشت ترکیب 2 قسمت شن و 1 قسمت خاکبرگ است. بعد از جوانه زدن بذرها و زمانی که چندین برگ پدیدار شدند گیاه را به گلدان مناسب منتقل کنید. بعد از کاشت بذرها 3 تا 4 سال طول می کشد که گیاه به گلدهی برسد.

قلمه زدن گل یخ

برای قلمه زدن ناز یخی در آب یا خاک این مراحل را دنبال کنید:

ابتدا قلمه هایی به طول 6-7 سانتی متر از گیاه تهیه کنید. بهتر است برش به صورت اریب زده شود تا سطح مقطع قلمه ها برای ریشه زدن بیشتر شود.
برگ های پایینی قلمه ها را حذف کنید و فقط 2-3 برگ باقی بگذارید.
قلمه ها را در بستر مناسب قرار دهید. بستر را همیشه مرطوب نگه دارید تا قلمه ها شروع به ریشه زدن کنند. برای ایجاد شرایط گلخانه ای می توانید یک کیسه پلاستیکی روی قلمه ها بکشد تا رطوبت قلمه ها بالا برود. در این مرحله می توانید به جای کاشت قلمه ها در خاک، آن ها را در آب ریشه دار کنید.
وقتی ریشه ها حداقل 4-5 سانتی متر رشد کردند می توانید گیاهان جدید را به گلدان های کوچک منتقل کنید.

کاشت پاجوش

برای تکثیر گل ناز یخی به وسیله پاجوش باید در اواسط آبان ماه به این کار اقدام کنید. پاجوش هایی که بزرگتر و سالم تر هستند از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان موردنظر بکارید.

خوابانیدن

خوابانیدن ناز یخی یا از طریق پاجوش ها و یا ساقه های نیمه چوبی انجام می شود.

 

 

برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *