مقالات

زمان هرس درختان

زمان هرس درختان

هرس درختان با حذف شاخه‌ها و برگ‌های اضافی، باعث بهبود روند رشد می‌شود. این اقدام یکی از اقدامات اصلی باغبانی همراه با آبیاری، خاک‌دهی و کوددهی است. اما این کار باید در محیطی مناسب و بر اساس اصول خاصی انجام شود.
روش و زمان آن بسته به نوع درخت متفاوت است. با این حال این کار به طور کلی برای همه انواع درختان در زمان‌های خاص و به یک روش انجام می‌شود. در واقع بر اساس فصل خاص و نحوه رشد درخت تعیین می‌شود.
نهالستان مبین نهال، بهترین نهال فروشی در تهران و کرج است که با داشتن سابقه طولانی در این زمینه فروش انواع درختان زینتی ودرختان میوه همچنین نهال شناسنامه دار و نهال گلدانی را به سراسر کشورعرضه میکند.

09357133590منظور از هرس درختان چیست؟

بعضی افراد فکر می‌کنند که هرس درختان فقط به معنای بریدن شاخه‌های زائد درخت است. اما در واقع این کار به معنای بریدن و حذف کامل یا جزئی اجزایی از درخت مانند شاخه، برگ، گل، میوه، یا حتی پوست و ریشه به منظور شکل‌دهی به درخت تقویت اسکلت آن یا افزایش رشد و باروری آن است.

هرس درختان زمستانه

بهترین زمان مناسب برای هرس درختان

زمان این عمل بستگی به نوع درخت، نوع آن و شرایط آب و هوایی منطقه دارد و برای هر درخت متفاوت است. اما چند نکته عمومی در مورد هرس درختان وجود دارد:
• درختان خزان پذیر را در هنگام ورود به فصل خواب، از اواخر پاییز تا اوایل بهار هرس می‌کنند.
• درختانی مانند گیلاس و آلو را در تابستان هرس می‌کنند تا به بیماری‌هایی نظیر برگ نقره‌ای کمتر آلوده شوند.
• زمان مناسب برای درختانی که بعد از زخمی شدن شدیداً شیرابه تولید می‌کنند، مانند سوزنی برگ‌ها، افرا و راش، اواخر پاییز است.
به طور کلی این کار را معمولاً در دو گروه زمستانه (هرس سیاه) و تابستانه (هرس سبز) قرار می‌دهیم.

زمان هرس درختان زمستانه

یکی از بهترین و معروف‌ترین اقدامات در دسته‌بندی، زمستانی یا خشک می‌باشد. این فرآیند زمانی صورت می‌گیرد که گیاهان در دورهٔ خواب زمستانی قرار دارند. در حین انجام این کار در این فصل شاخه‌های خشک و اضافی باید از درخت جدا شوند. از جهتی دیگر هرس زمستانی باعث متوقف شدن جریان شیرهٔ گیاه نمی‌شود، زیرا قبل از شروع رشد فصلی گیاهان انجام می‌شود. به همین دلیل گیاهان کمترین آسیب را تجربه می‌کنند.
با در نظر گرفتن اینکه در فصل زمستان، گیاهان دارای برگ و بار نیستند. دسترسی به شاخه‌ها و تصمیم‌گیری دربارهٔ این اقدام آسان‌تر است. زمستان فصلی است که فعالیت گیاهی به حداقل می‌رسد و درجات حرارت هوا کاهش می‌یابد.

زمان هرس درختان تابستانه

بعد از فصل زمستان، فرآیند رشد و نمو درختان آغاز می‌شود و زمان مناسبی برای اصلاح درختان است. در این مرحله اندام‌های زائد و مزاحم مانند پاجوش‌های ریشه، ساقه و تنه نیز شروع به رشد می‌کنند و می‌توانند درخت را ضعیف کنند.
می‌توان در اوایل تابستان برای برخی از گونه‌ها و یا در اوایل پاییز برای گونه‌های دیگر، به این عمل پرداخت. این اقدام می‌تواند بر روی شاخه‌هایی که رشد و نمو آنها در اواسط تابستان به پایان می‌رسد، صورت گیرد.
انجام هرس سبز در اوایل تابستان بهتر است و می‌تواند به بهبود رشد و سلامتی درختان کمک کند.

هرس درختان

موعد هرس درختان میوه

برای درختانی که میوه نمی‌دهند، عمدتاً این کار به منظور تغییر شکل و زیبایی درخت انجام می‌شود. اما در درختان میوه‌دهی، به منظور افزایش توان درخت برای تولید محصول بیشتر انجام می‌شود.
شما میتوانید برای خرید انواع درختان میوه و زینتی به بهترین نهالستان کرج مراجعه کنید. در ادامه چند نوع هرس درختان میوه را نام میبریم.

  • زمان هرس درخت گردو

گردو به دو شکل مختلف یعنی باردهی و فرم‌دهی، هرس می‌شود. فرم‌دهی اغلب در اواخر تابستان و اوایل پاییز انجام می‌شود. در این روش، شاخه‌های مزاحم از درختان مجاور و یا شاخه‌هایی که مانع رسیدن نور به سایر شاخه‌ها می‌شوند، حذف می‌شوند. نوع دوم، نوع باردهی است که باید هر سال انجام شود تا درخت گردو به اندازه کافی محصول بدهد.

  • زمان اصلاح درخت زرد آلو

در آغاز بهار، بهترین زمان برای هرس درخت زردآلو است. این کار برای ایجاد فرم باردهی و تجدیدجوانی درخت باید انجام شود.

  • زمان هرس درخت انگور

این کار برای درختان انگور معمولاً در فصل زمستان انجام می‌شود، به عبارتی زمانی که درخت هنوز در خواب زمستانی قرار دارد و برگ و جوانه نزده است. این مرحله برای انجام این عمل در درختان انگور بسیار حیاتی است، زیرا انبوه شاخ و برگ‌ها ممکن است این کار را دشوار کنند. همچنین مواردی از ارقام انگور نسبت به هرس بسیار حساس هستند و اگر در زمان انجام این کار، به طور اشتباه شاخه‌های اصلی قطع شود، احتمال خشک شدن یا کاهش باردهی آن زیاد است.

  • زمان هرس درخت هلو

بهترین زمان برای اصلاح درختان هلو، در اوایل بهار یا اواخر تابستان است. در این زمان‌ها، این کار باید به منظور بریدن شاخه‌های خشک یا آفت‌زده که با آفت‌کش‌ها از بین نرفته‌اند، انجام شود. پس از انجام کار، مناسب است شاخه‌ها با چسب باغبانی پوشانده شوند تا از ورود بیماری‌ها و آفات به درخت جلوگیری شود.

  • زمان و نحوه اصلاح درخت سیب

درخت سیب با سایر درختان تفاوت‌هایی دارد و توصیه می‌شود هر ساله این درخت را هرس نکنید. بهترین زمان هر سه سال یک بار است و این عمل عمدتاً در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز انجام می‌شود.

زمان مناسب برای هرس درختان

هرس درخت چگونه انجام میشود؟

برخی از درختان به هرس بیشتری نیاز دارند در حالی که برخی دیگر به پراکنده سازی کمتری نیاز دارند. همچنین، برخی از درختان نیاز به انجام این کار، هنگام شروع فصل دارند، در حالی که برای برخی دیگر، پس از باردهی انجام می‌شود. با این حال، در درختان میوه باید نکاتی را مرحله به مرحله در نظر بگیریم:
1. ابتدا با نگاهی به اسکلت کلی درخت، شاخه‌های اصلی را شناسایی می‌کنیم.
2. این کار را با حذف شاخه‌های سوخته، آسیب دیده و مرده شروع می‌کنیم.
3. شاخه‌های نزدیک به هم و متقاطع را ببرید تا تاج درخت بتواند باز شود.
4. شاخه‌هایی که به سمت داخل در تاج رشد می‌کنند، جدا کنید حتی اگر بارده باشند.
5. شاخه‌های مزاحم و دردسرساز را قبل از اینکه به باغ آسیب برسانند، جدا کنید.
6. برای شکل دادن به تاج، حتماً شاخه‌های خارج از زاویه را کوتاه کنید.
7. هرس شاخه‌ها فقط تا 25 درصد و در زمان زمستان به شکل سنگین انجام می‌شود.
8. در محل برش، شروع به جدا کردن شاخه می‌کنیم و در عین حال طرف دیگرشاخ را نیز قطع می‌کنیم.
9. ضدعفونی ابزار کار قبل و بعد از هر عمل ضروری است.

بعد از هرس درختان چه کاری باید انجام داد؟

اگر هرس درختان را در فصلی غیر از زمستان انجام می‌دهید، پس از کار، درخت را آبیاری کنید. سپس مالچ‌پاشی را انجام دهید و برای کمک به تقویت درخت، به آن کود بدهید. پس از این فرآیند، با دقت درخت را در فواصل زمانی منظم بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که درخت از جایی که شاخه‌ها بریده شده، دچار آفت و بیماری نشده است. برخی از درختان نیاز دارند که جای برش شاخه با کمک چسب باغبانی پوشانده شود تا از مبتلا شدن به قارچ و بیماری‌های باکتریایی را به حداقل برسانید.

هرس درختان تابستانه

سخن پایانی

اما باید توجه داشت که مناسب‌ترین زمان برای هرس درختان فصل پاییز است. در پاییز، درختان تازه دوره خواب خود را آغاز می‌کنند و فعالیت رشد دیگری ندارند و میتوانید به خوبی درختان خود را اصلاح کنید.
در صورت نیاز به خدمات تخصصی‌ و خرید نهال برای باغتان، می‌توانید با بهترین نهالستان در تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *