مقالات

فواید کاشت نهال صنوبر

فواید کاشت نهال صنوبر

فواید کاشت نهال صنوبر

افزایش جمعیت کشور منجر به افزایش نیاز به چوب و فرآورده‌های مرتبط با آن شده است. این افزایش نیاز، منجر به کمبود پوشش ها و قسمت های جنگلی شده و بهره‌برداری بی‌رویه از آن‌ها، منجر به نابودی منابع مهمی چون جنگل‌ها و منابع ابی و خاکی، گردیده است. از این رو برای تأمین چوب مورد نیاز جامعه، بهترین روش، جنگل‌کاری در زمین‌های جنگلی تخریب‌شده، با گونه‌هایی که رشد سریعی دارند انجام می‌شود. در این مقاله بیشتر به فواید کاشت نهال صنوبر خواهیم پرداخت.

نهالستان مبین نهال با پرورش انواع درختان زینتی در تهران از جمله نهال صنوبر ایتالیایی و ارسال به سراسر کشور در خدمت شما می باشد. برای تهیه نهال شناسنامه دار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بین انواع درختان سریع الرشد، نهال‌های صنوبر به دلیل خصوصیات خاص خود همواره جذابیت داشته‌اند. این درختان امکان کشت در شرایط آب و هوایی مختلف را دارند و می‌توانند در زمین‌های کم بازده و نواحی سیل‌گیر حاشیه رودخانه‌ها نیز مقاومت کنند. این امکان را دارند که به صورت توده‌ای یا ردیفی کاشته شوند و چوب با کیفیتی تولید کنند. همچنین، زمان بهره‌برداری از آن‌ها نسبت به درختان جنگلی کوتاه‌تر است و تکثیر آن‌ها آسان است. صنوبر دارای کاربردهای مختلف در صنایع چوبی پیشرفته، مصارف روستایی و سنتی، تغذیه دام و ... است. این درختان ارقام متعددی دارند که می‌توان در دوره‌های کوتاه مدت از آن‌ها بهره برد و سرمایه‌گذاری در آن‌ها سریعتر بازگشت پیدا می‌کند.

کاشت نهال صنوبر

معرفی ارقام مختلف نهال صنوبر

از بهترین انواع نهال‌های صنوبر می‌توان به صنوبر کبودی تبریزی، صنوبر نگرا و صنوبر سفید ترکیه اشاره کرد. در ادامه، به توضیح مختصر این انواع خواهیم پرداخت.

نهال صنوبر نگرا

اولین خانهٔ نهال‌کاری صنوبر‌های نگرا در کشور ترکیه واقع شده است. این درختان بلند و مقاوم، در برابر طوفان‌های شدید تقویت برطرف هستند و به همین دلیل برای استفاده به عنوان بادبان در نقاط عمومی، پارک‌ها و حتی اطراف باغ‌ها جهت حفاظت از محصولات، کمک شایانی به انجام ماموریت خود می‌کنند.

نهال صنوبر سفید ترکیه

نهال صنوبر سفید ترکیه یک درخت بلند و صاف و بدون خمیدگی است. تنه این درخت کاملاً سفید و بی لکه است. این درخت به عنوان یک درخت تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین سایه بزرگی را ایجاد می‌کند، که از آن در اطراف ویلایی و باغ‌ها به وفور استفاده می‌شود.

نهال سفید کبودی تبریزی

نهال کبودی تبریزی یک گونه نهال بومی است که در بسیاری مناطق ایران قابل کشت می‌باشد. این نهال دارای ریشه‌های بسیار قوی است و به عنوان بادشکن نیز به کار می‌رود.

نهال صنوبر

فواید کاشت نهال صنوبر

در این قسمت میخواهیم بیشتر و البته دقیق تر به فواید کاشت نهال صنوبر بپردازیم؛

فواید زیست محیطی کاشت نهال صنوبر

تصفیه هوا: درخت صنوبر با جذب آلاینده‌ هایی مانند ذرات معلق زیان آور از جمله دی اکسید کربن، به تصفیه هوا و همچنین کاهش آلودگی آن کمک زیادی می‌ کند.

جذب آب: ریشه‌ های صنوبر به علت گستردگی و عمق زیادی که در خاک دارند، قادر به جذب آب باران و جلوگیری از روان‌آب و سیل می شوند.

جلوگیری از فرسایش خاک: درختان صنوبر با ایجاد پوشش گیاهی مناسب، از فرسایش خاک توسط باد و آب جلوگیری می ‌کنند.

تنوع زیستی: کاشت نهال صنوبر به ایجاد زیستگاه مناسب برای حیوانات از جمله پرندگان کمک می‌ کند و باعث افزایش تنوع زیستی می ‌شوند.

ارقام نهال صنوبر

فواید اقتصادی کاشت نهال صنوبر

تولید چوب با ارزش: چوب صنوبر به دلیل رشد سریع و کیفیت بالایی که دارد، در صنایع مختلف مانند کاغذسازی، مبلمان ‌سازی و همچنین ساخت مصالح ساختمانی کاربرد دارد.

ایجاد اشتغال: کاشت، پرورش و برداشت این نوع نهال می ‌تواند فرصت ‌های شغلی جدیدی در مناطق روستایی ایجاد کند.

ارزش اقتصادی بالا: در مقایسه با انواع درختان، این نهال در مدت زمان کوتاه ‌تری به ثمر می ‌رسد و سود اقتصادی بسیار بالایی را می تواند به همراه داشته باشد.

فاصله استاندارد برای کاشت درختان صنوبر:

فاصله استاندارد و مفید برای کاشت درخت صنوبر 1×1 متر است. یعنی در یک هکتار زمین 10 هزار اصله نهال قابل کاشت است. فاصله بهینه برای کاشت نهال صنوبر به عوامل گوناگونی بستگی دارد و کشاورز باید همه محیط را در نظر بگیرد.

فاصله بین کاشت نهال ها می تواند مستقیماً بر رشد و نمو آنها تأثیر بگذارد. اگر نهال ها را در فاصله کمتر از یک متر بکارید، بیمار شده و مانع رشد سریع آنها می شود. از طرفی دیگر فاصله زیاد نیز باعث اتلاف وقت بین گیاهان می شود. فاصله استاندارد را بر اساس اندازه نهال و همچنین نیازهای رشد آن انتخاب کنید.

شرایط آب و هوایی و نوع خاک نقش مهمی در تعیین فاصله گیاهان دارد. به عنوان نمونه در مناطق خشک با درجه حرارت بالا باید فاصله بین نهال ها بیشتر باشد تا بتوانند به طور کامل از منبع آب تغذیه کنند. در مناطق حاصلخیز و مرطوب مانند شمال ایران، نهال ها را بایستی نزدیک به هم کاشت تا بتوانند بیشتر از منبع غذایی استفاده کنند.

اگر در حال کاشت نهال در تهران برای مصارف زینتی هستید و هدف شما از کاشت نهال، درختان زینتی است، فضای بیشتری بین آنها قرار دهید. اما در کاشت نهال برای بهره برداری اقتصادی مانند تولید چوب، فواصل اغلب کمتر است تا محصول بیشتری تولید شود، بنابراین فراموش نکنید که تعداد نهال ها در هر هکتار به شرایط محیطی و همچنین انواع روش های تکثیر نهال بستگی دارد:

  • نهال بر پایه قلمه و به فاصله یک متر کاشته می شوند.
  • در خاکهای حاصلخیز و مرطوب، نهال صنوبر را نزدیک به هم کاشت کنید.

درخت صنوبر

فواید نهال صنوبر

 این درختان سریع الرشد، ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر از درختان جنگلی چوب تولید کرده و از نظر انواع گونه بسیار متنوع هستند. چون صنوبرها در مناطق آب و هوایی مختلف قابل کاشت و رشد می باشند و از خود سازگاری بسباری نشان داده اند، انواع فعالیتهای پژوهشی بر روی این درختان قابل توجیه  بوده و دارای اهمیت  بسیاری می باشد.

صنوبر از جمله درختان سریع الرشدی است که در مقایسه با سایر درختان جنگلی از رشد سریعتر و در نتیجه از دوره بهره برداری کوتاهتری برخوردار می باشد. این درختان به عنوان منبع تامین چوب در خارج از جنگل مورد توجه قرار می گیرند.

از چوب صنوبر در صنایع گوناگون از قبیل جعبه سازی، کبریت سازی، مبلمان سازی، صنایع کاغذ و نئوپان و همچنین درب و پنجره سازی و خراطی استفاده می‌شود.

روش های کاشت نهال صنوبر

برای کاشت نهال صنوبر می‌ توان از روش‌ های زیر استفاده کرد:

مرحله مستقیم: در این روش نهال‌ ها به‌ صورت کاملا مستقیم و در محل نهایی کاشته می‌ شوند.

کاشت پیشگرم: بعد از کمی رشد و تمام شدن کارها، نهال به محل مورد نظر منتقل می شود.

کاشت اختلاطی: در این روش نهال‌ ها همراه با انواع درختان دیگری در همان زمین کاشته می‌ شوند.

فواید نهال صنوبر

خرید نهال صنوبر

این نهال از زمان کاشت تا زمان بالغ شدن، نیاز های متنوعی دارد که باید به صورت کاملا دقیق به این نیازها پاسخ داده شده و در شرایط کاملا مناسب و استانداردی رشد داده شود. در نتیجه بسیار مهم است که نهال صنوبر را از یک فرد بسیار با تجربه خریداری نمایید.

نهالستان مبین نهال در کرج، یکی از تولیدکنندگان انواع نهال و درخت زراعی، تزئینی، باغبانی و ... می باشد که توانسته با کیفیت عالی، قیمت منصفانه و سالها تجربه، رضایت مشتریان زیادی را جذب کند. خرید نهال صنوبر از نهالستان مبین نهال، علاوه بر تضمین کیفیت، باعث می ‌شود تا بتوانید از راهنمایی و کمک ‌های مشاورین با تجربه این مجموعه نیز بهره‌ مند شوید.

09357133590

09190118450

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *