درختان زینتی

کاج لاوسون

نام انگلیسی: Lawson’s cypress ‘Ivonne’, False cypress Ivonne, Port Orford Cedar ‘Ivonne’
نام علمی: Chamaecyparis lawsoniana ‘Ivonne’
خانواده: Chamaecyparis
نوع گیاه: مخروطی
رنگ شاخ و برگ: رنگ زرد طلائی
همیشه سبز: بله
گل های معطر: ندارد
جذب زنبور: جاذب زنبور نیست
جذب پروانه ها: جاذب پروانه نیست

 

بهترین شرایط نگهداری کاج لاوسون

نوع خاک: رس، شن و ماسه، خاک رس و شن
نور: قرار گرفتن در معرض نور خورشید کامل
زهکشی خاک: خوب زهکشی، مرطوب

 

 

معرفی سرو لاوسون

سرو لاوسون یا(کامیس پاریس)نوعی شبه سرو بوده که به شبه سرو (لاو سون طلای)نیز معروف است.از دیگر نمونه های مورد توجه این گیاهان می توان به گونهchamaecparis lawsoniana ellwoodiiاشاره کرد که در محیط ما به نام(الودی)شناخته شده است.این گیاه نیز کوتاه قامت است و شکل عمومی گیاه مخروطی شکل و کشیده است.
سرو لاوسون از محبوب ترین نهال های مخروطی با شاخ برگ های متراکم و گاه طلاییدر تمام طول سال است.برخی ارقام به دلیل شاخ و برگ متراکم در طراحی فضای سبز و انواع باغچه به عنوان حائل،دیوار و پرچین قابل استفاده است و هزس پذیری بالای دارد.به همین دلیل هرس مته ای یا پیچ آن رایج است.این درختچه ای همیشه سبز،بومی امریکا شمالی،مخروطی شکل است.
انواع دیگر گونه های لاوسون
blue Chamaecyparis lawsoniana Columnaris
Chamaecyparis Lawsoniana Columnaris
Thuja Smaragd White Cedar Pencil Cypress

 

خصوصیات سرو لاوسون

سرو لاوسون درختی است هرمی شگل،دارای شاخهاصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است.پوست تنه آن اسفنجی،دارای برجستگی ها و فرورفتگی های فراوان و فلس است که به رنگ آجری دیده می شود.این گیاه و کندرشد است و حد اکثر ارتفاع آن به 4تا5متر می رسد.

 


نیاز های محیطی سرو لاوسون

آبیاری: به طور کلی در مورد آبیاری سرو لاوسون باید گفت برای رشد هر چه بهترش به یک رطوبت ملایم و همیشگی نیاز دارد، به خصوص در سال اولی که اقدام به کاشت و تکثیر تامین رطوبت آن باعث می شود تا بتواند در زمان بلوغ دارای مقاومت بالایی نسبت به خشکی داشته باشد، شما باید در فصل تابستان و بهار به صورت منظمی به آبیاری آن
دما: سرو لاوسون دارای مقاومت نسبتا بالایی در هوای گرم دارد، همچنین این کاج می تواند سرمایی به اندازه ۱۵ درجه را هم تحمل نمایید، اما باید گفت که سرو لاوسون بهترین رشد را در دمایی به اندازه ۲۴ تا ۲۱ درجه سانتی گراد دارد. بهتر است کاج را در محلی بکارید که از ورزش های شدید باد درامان باشد.

نور: کاج لاوسون نیاز نوری بالایی دارد طوری که به ۸ ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز نیاز دارد. اگر میزان نور دریافتی کم باشد رشد کمتری خواهد داشت و تمام شاخه های آن تغییر رنگ خواهد داد.

خاک: خاکی که برای کاشت، نگهداری و تکثیر لاوسون انتخاب می کنید باید دارای قدرت زهکشی بالایی باشد، چرا که در اینگونه خاک ها بهترین رشد را دارند، از این رو مناسب ترین خاک برای کاشت سرو لاوسون خاکی مخلوط از خاک باغچه، شن شسته شده، خاک برگ پوسیده، کوکوپیت می باشد
کوددهی: برای اینکه کاج لاوسون بتواند در خاک ریشه بدواند نیاز به کود فسفره دارد، همچنین برای رشد بهتر و بیشتر شاخه ها به کود نیتروژنه نیاز دارد. که این ۲ کود باید در زمان های مختلفی به کاج داده شود.

 

هرس لاوسون

این گیاه هرس پذیری فوق العاده ای دارد و می توان با هرس آن را به اشکال و فرم های منفاوتی در آورد . میتوان از آن به عنوان یک پرچین یا دیوار و یا به شکلهای پرنده و یا حیوان و یا به شکل پیچ(Chamaecyparis Lawsoniana Ivonne Topiary Spiral) و یا توپ مانند (Chamaecyparis Lawsoniana Ivonne Pom Pom) فرم داد که بسیار متداول است.
آفت و بیماری های کاج طلایی یا لاوسون
کاج طلایی یا لاوسون درخت بسیار حساسی نسبت به آفات و شرایط محیطی و حتی جابجایی نهال می باشد.
آلودگی های قارچی مهمترین مشکل در لاوسون است که کاشت درخت در منطقه کاملا آفتابی و با فاصله مناسب
نسبت به درختان دیگر مناسبترین راه پیشگیری از ابتلا به قارچ و آفات دیگر است.
شته و سپهردار قهوه ای نیز به لاوسون حمله می کنند.
شپشک آرد آلود نیز یکی از آفات مهم خانواده کاج ها و سرو هاست.
حشرات ریز سفید رنگی نیز در میان ساقه و برگ لاوسون زندگی می کنند که بهترین راه از بین بردن
آنها استفاده از سموم حشره کشی مانند دیازینون یا مالاتیون و .. می باشد.
کاشت کاج لاوسون
گیاه در گلدان آن به طور کامل قبل از کاشت آبیاری نمایید تا خاک آنن خوب خیسانده شود. با حفر یک سوراخ به اندازه دو برابر گلدان.محل کاشت را آماده نمایید. مقداری کمپوست را به پایه سوراخ حفاری شده بریزید. چند ضربه به اطراف گلدان بزنید و با گرفتن تنه و کشیدن گیاه آن را از گلدان خارج نمایید و داخل گودال قرار دهید به طوریکه توپ ریشه زیر سطح خاک اطراف قرار گیرد. دوباره چاله کاشت را با مخلوطی از خاک باغچه و کمپوست پر کنید و و خوب محکم و لگد کوب نمایید تا گیاه هنگام باد و یا با خیس شدن واژگون نشود. سپس اطراف ریشه را به خوبی خیس و آبیاری نمایید. دقت کنید که در طول سال اول کاشت آبیاری به طور منظم انجام شود و پس از آن گیاه نیاز کمتری به آب خواهد داشت.

 

 

طرز کاشت بذر سرو لاوسون

سرو لاوسون از طریق بذر تکثیر می‌شود. در کاشت بذری ابتدا یک گلدان یا سینی نشاء با زهکشی مناسبی تهیه کنید و با استفاده از خاک غنی و سبک آن را پر کنید، بذر گیاه را به صورت سطحی بر روی خاک قرار دهید و با انگشت خود فشار دهید تا با خاک تماس برقرار کند. سپس روی بذر را با لایه نازکی از خاک نرم و کود بپوشانید و گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی آن را مرطوب نگه دارید. برای اینکه گیاه سریعتر رشد کند و رطوبت آن حفظ شود با استفاده از نایلون روشنی روی آن را بپوشانید و چندین سوراخ برای تهویه هوا ایجاد کنید. پس از گذشت مدت زمانی بذر گیاه شروع به رشد می‌کند و سر از خاک بیرون می‌آورد که می‌بایست در این هنگام نایلون را بردارید تا گیاه بتواند رشد کند، دمای مناسب برای جوانه زنی این گیاه 18 تا 22 درجه سانتی گراد است. زمانی که گیاه رشد کرد آن را به گلدان بزرگتر و در نهایت به زمین اصلی منتقل کنید.

 برای اطلاع از ارقام موجود وقیمت تماس بگیرید.
۰۹۳۵۷۱۳۳۵۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *